Imatinib (oral yol) tanım ve marka isimleri

Imatinib, farklı kanser türlerini veya kemik iliği koşullarını tedavi etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Kanser hücrelerinin büyümesini önler veya durdurur ve bir antineoplastik (kanser) ajan olarak adlandırılır. Imatinib bu koşullar için kullanılır

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

1 yaşın altındaki çocuklarda yaşın Philadelphia kromozomu pozitif kronik miyeloid lösemi (Ph + CML) ve akut lenfoblastik lösemi (Ph + ALL) tedavisinde imatinib etkileri ile yaş arasındaki ilişkiye ilişkin uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Tablet; kapsül

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda imatinibin kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, ciddi yan etkiler (örn. Yüz, el, parmak, ayak ve / veya alt bacaklardaki şişme ve olağandışı kilo alımı), yaşlı hastalarda görülme olasılığı daha yüksektir; Imatinib etkileri.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Geriyatrik

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Dozlama

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Çok fazla zaman ayırmanız, yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir; çok az almanız durumunuzu iyileştirmeyebilir.

Bu ilaç, mide tahrişini önlemeye yardımcı olmak için uzun bir bardak su ve bir yemekle birlikte alınmalıdır.

Tableti tamamen yutun. Kırmayın ya da ezmeyin.

Tableti yutamıyorsanız, tableti bir bardak su veya elma suyuyla özüntün. 100 mg’lık tableti alıyorsanız, 2 ons (1/4 fincan) su veya meyve suyuyla çözün. 400 mg’lık tableti alıyorsanız, 7 gram (yaklaşık 1 fincan) su veya meyve suyuyla çözün. Bir kaşıkla karıştırın ve tablet eritildikten hemen sonra içeceksin.

Bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin veya greyfurt suyu içmeyin. Greyfurt ve greyfurt suyu, bu tıbbın kan düzeylerinin normalden yüksek olmasına neden olabilir.

Ezilmiş ya da kırılmış tabletleri tutmamaya özen gösterin. Kırılmış veya ezilmiş tabletler ile temas halinde, cildinizi hemen sabun ve su ile yıkayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Kayıp doz

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Depolama

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir. Tüm randevuları sakladığınızdan emin olun.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten korunmak için son derece etkili doğum kontrolü formunu kullanın (özellikle cinsel yönden aktif bir kadın hasta iseniz). İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Ciltteki ciddi reaksiyonlar bu tıbbın tedavisinde ortaya çıkabilir. Bu ilacı kullanırken deride kabarcıklanma, soyma veya gevşeme, kırmızı deri lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüleri, deride yaralar veya ülserler veya ateş veya titreme varsa hemen doktorunuza danışın.

Siyah, katranlı dışkı, şiddetli karın ağrısı veya kan veya materyal kusması gibi kahve yanıkları gibi görünen bazı ciddi yan etkiler bu tıbbın tedavisi sırasında ortaya çıkabilir.

Imatinib ile tedavi altına alınırken ve onunla tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) bulunmaz. İmatinib vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilmiş enfeksiyonu bulma şansınız var. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, yakın zamanda ağızdan çocuk felci aşısı yaptırmış kişilerin de sakınınız. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Imatinib kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Ağırlıkla kilo alıyorsanız, göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, aşırı yorgunluk veya zayıflık, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı veya eller, bilek, ayak bilekleri veya ayaklarda aşırı şişme olması durumunda derhal doktorunuza danışın. Bunlar kalp rahatsızlıklarının semptomları olabilir veya vücudunuz çok fazla su tutar.

Ağırda ağrısı veya hassasiyeti, soluk dışkıları, koyu renk idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt varsa doktorunuzla hemen kontrol edin. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Bu ilaç yavaş büyümeye neden olabilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanıyorsa, doktor çocuğunuzun yetişkin olması için çocuğunuzun boy ve kilosunu takip etmelidir.

Bu ilaç, tümör lizis sendromu diye bilinen ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için doktorunuz sana bir ilaç verebilir. İdrar miktarınız, eklem ağrısı, sertlik veya şişme, bel çevresi, yan veya karın ağrısı, hızlı kilo artışı, ayakların veya bacaklarda şişme veya alışılmadık bir yorgunluk veya azalma varsa hemen doktorunuzu arayın. Zayıflık.

Bu ilaç baş dönmesi, uyuşukluk veya açıkça görülme sorunlarına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya uyanık olmanızı veya iyi görmenizi gerektiren başka işler yaptığınızdan emin olun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.