Iksite intravenöz

Terapötik Sınıf: Antihemofilik Ajan

Azim için kullanır

Faktör IX, vücutta doğal olarak üretilen bir proteindir. Bu ilaç, vücutta doğal olarak oluşan faktör IX’in çoğaltılması için üretilen, insan yapımı bir proteindir. Hemofili hastalarında kanın pıhtılaşmasına yardım ederek kanamayı durdurmak için kullanılır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun veya diğer sağlık profesyonellerinin gözetiminde veya denetiminde verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, Rixubis ™ ‘in çocuklarda yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi.

Çocuk nüfusundaki yaş ile Ixinity® etkileri arasındaki ilişki hakkında uygun çalışmalar yapılmamıştır. 12 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Yaşın pıhtılaşma faktörü IX’in etkileri ile olan ilişkisine ilişkin uygun çalışmalar olmasına rağmen, geriatrik popülasyonda rekombinant enjeksiyon yapılmamıştır; bugüne kadar geriatrik özel sorunlar belgelendirilmemiştir.

Ixinity’yi Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, koagülasyon faktörü ix rekombinant içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Azınlık için özgül olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size veya çocuğunuza bu ilacı verecektir. Bu ilacın kendiniz idaresi için de eğitim almış olabilirsiniz. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Siz veya çocuğunuz düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için bu ilacı alırken doktorunuzun sizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Eğer siz veya çocuğunuzda döküntü, kaşıntı cildi, yutma güçlüğü, baş dönmesi, hızlı bir kalp atış, başın çarpıklığı veya bayılma, huzursuzluk, nefes darlığı, yüzünüzde şişme, elleriniz, diliniz veya boğazınız varsa hemen doktorunuza veya hemşiresine söyleyin; Veya ilacı aldıktan sonra göğüs ağrısı.

Bu ilaç kan pıhtılaşma sorunlarınız olma şansınızı artırabilir. Eğer siz veya çocuğunuzun ani veya ciddi baş ağrısı, görme ya da konuşma sorunları, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya bu ilacı aldığınız sırada hissizleşmeniz ya da zayıflamanız durumunda hemen doktorunuza bildirin.

Siz veya çocuğunuz kanama problemlerine başlarsa, özellikle bu ilaç sizin için daha önce iyi çalışmışsa, derhal doktorunuzu arayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Koagülasyon faktörü ix rekombinantın doğru kullanımı

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Hemofili B BeneFix, Novoseven, Alprolix, faktör ix kompleksi, Profilnin SD, Mononin, NovoSeven RT, Proplex T, koagülasyon faktörü ix

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla iletişime geçmek için Ixinity destek grubuna katılın.

Azınlık Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Iksite Yan Etkileri

Iksite (pıhtılaşma faktörü ix)