Ifosfamid intravenöz

Miyelosüpresyon şiddetli olabilir ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir. Her tedavi siklusundan önce ve aralıklarla kan sayımlarını izleyin. CNS toksisitesi ciddi olabilir ve ensefalopati ve ölümle sonuçlanır. CNS toksisitesi için monitör ve ensefalopati tedavisini bırakın. Nefrotoksisite ciddi olabilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Hemorajik sistit ciddi olabilir ve mesnenin profilaktik kullanımı ile azaltılabilir.

Ifosfamid için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Alkilleyici Ajan

Kimyasal Sınıf: Nitrojen Hardal

Ifosfamid, sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale eder. Normal vücut hücrelerinin büyümesi ifosfamid’den de etkilenebileceğinden, diğer etkiler de ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan aylar veya yıllar sonra ortaya çıkmayabilir.

Ifosfamid ile tedaviye başlamadan önce, sizin ve doktorunuz ifosfamidin yararlanacak olduğu kadar onu kullanmanın risklerinden bahsetmelidir.

Ifosfamid sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetiminde uygulanmalıdır.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanımlar ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, ifosfamid aşağıdaki tıbbi durumları olan bazı hastalarda kullanılır

Ifosfamidi kullanmadan önce

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ifosfamid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Ifosfamid veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yaşın pediatrik popülasyonda ifosfamid enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda ifosfamid enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, ifosfamid enjeksiyonu alan hastalar için dikkatli olmasını ve doz ayarlamasını gerektirecek yaşa bağlı böbrek problemleri görülme olasılığı daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Ifosfamid’i kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı saptamanız önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Ifosfamidi aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Ifosfamidi aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Ifosfamidi aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkiler riskini artırabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavidir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Ifosfamidi aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne kadar sıklıkla ifosfamid kullanırsınız, yoksa yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilirsiniz.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı ifosfamidin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitim almış sağlık uzmanı, hastanede veya kanser tedavisi merkezinde ifosfamidi verecektir. Ifosfamid damarlarınızda bir iğne ile verilir. İlaç yavaş yavaş enjekte edilmelidir, bu nedenle IV tüpünüz 30 dakika boyunca yerde kalmalıdır.

Ifosfamid genellikle ardışık 5 gün süreyle verilir. Bu 5 günlük tedavi, her 3 haftada bir veya vücudunuz buna tolere edebildiğinde tekrar verilir.

İfosfamid bazen diğer bazı ilaçlarla birlikte verilir. Bir ilaç kombinasyonu kullanıyorsanız, her birini doğru zamanda aldığınızdan ve karıştırmadığınızdan emin olun. İlacınızı doğru zamanlarda almayı hatırlamanın bir yolunu planlamanıza yardımcı olması için doktorunuza danışın.

İfosfamid’i almaya devam ederken, daha fazla idrar aktıracağınız fazladan sıvıları içmeniz önemlidir. Ayrıca, mesane sık sık, en az bir kez gece boyunca boşaltın. Bu böbrek ve mesane sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar. İfosfamid idrarda vücuttan geçer. Eğer idrarın çoğunda idrarda görülürse veya idrar mesanede çok uzun süre kalırsa, tahrişe neden olabilir. Doktorunuzun talimatlarına uyarak her gün ne kadar sıvı alınacağına dikkat edin.

İfosfamid sıklıkla bulantı ve kusmaya neden olur. Ancak, hasta hissetmeye başlarsanız bile ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yollarını doktorunuza sorun.

Ifosfamidin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Ifosfamidin Doğru Kullanımı

Hamileyken ifosfamid’in kullanılması doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Kadınlar terapi sırasında hamile kalmamalı ve erkekler ifosfamid alırken bir çocuk babası olmamalıdır ve durdurduktan sonra 6 ay boyunca. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Ifosfamid ile tedavi edilirken ve tedaviyi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Ifosfamid vücudun direncini düşürebilir ve aşılamayı önlemek için enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz var demektir. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size verebilecek bir şans olduğundan evinizde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, son birkaç ay içinde ağız çocuk felci aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Ifosfamid, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir; bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu aynı zamanda yara iyileşmesinde gecikmelere neden olabilir. Bu gerçekleşirse, enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Ifosfamid ensefalopati denilen bir beyin hastalığına neden olabilir. Çalkantı, sırt ağrısı, bulanık görme, koma, konfüzyon, baş dönmesi, uyuşukluk, ateş, halüsinasyon, baş ağrısı, sinirlilik, ruh hali veya zihinsel değişiklikler, nöbetler, sert boyun veya benzeri rahatsızlıklar; Alışılmadık yorgunluk veya zayıflık.

Ifosfamid uyuşukluğa, düşüncede sorun yaratmaya, hareketleri kontrol etmekte zorlanmaya veya açık şekilde görme sorununa neden olabilir. Sürüş, kullandığınız makineler veya uyanık olmanızı, iyi koordine edilmenizi veya iyi düşünmenizi ya da görmeyi gerektiren diğer işleri yapmanız için ifosfamide’ye nasıl tepki verdiğinizden emin olun.

Ifosfamid, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, diğer alerjiler veya soğuk algınlığı için ilaçlar, sedatifler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbet veya barbitürat ilaçları, kas gevşetici veya bazı diş anestezikleri de dahil anesteziklerdir. Ifosfamidi kullanırken yukarıdakilerden herhangi birini almadan önce doktorunuza veya dişçiye danışın.

Ifosfamid çocukların normalden daha yavaş büyümesine neden olabilir. Herhangi bir sorununuz varsa çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Ifosfamidin kullanılması, lenfomayı (lenf bezlerinin kanseri) ve diğer kanser türlerini (lösemi, sarkom, tiroid kanseri) alma riskinizi artırabilir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Ifosfamid Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, ifosfamidi kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. İnfüzdamı kullanan bazı erkekler ve kadınlar kısırdır (çocuk sahibi olamamaktadır).

Ifosfamid anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Ifosfamidi kullanırken döküntü, kaşınma, ses kısıklığı, zor nefes alma, yutma sorunu, ya da elleriniz, yüzünüz ya da ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Ifosfamidi ilk önce doktorunuza danışmadan kullanırken greyfurt yiyip greyfurt suyunu içmeyin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (ör. St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Ifosfamid Yan Etkiler

Ifosfamid

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kanserli karboplatin, fluorourasil, siklofosfamid, doksorubisin, Sitoksan, vinkristin, etoposid, Adriamisin

Testiküler Kanser sisplatin, etoposid, bleomisin, ifosfamid, vinblastin, daktinomisin, Blenoksan, Platinol

Servikal Kanser Avastin, karboplatin, sisplatin, fluorourasil, bevacizumab, ifosfamid, topotekan, Hikamtin

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için ifosfamid destek grubuna katılın.