İdyopatik pulmoner fibroz ile yaşamak

İdiyopatik pulmoner fibroz (İPF) için henüz bir tedavi mevcut değildir. Belirtileriniz zamanla daha da kötüleşebilir. Belirtileriniz kötüleşirken, İPF öncesi yaptığınız şeylerin çoğunu yapmanız mümkün olmayabilir.

Bununla birlikte, yaşam tarzı değişiklikleri ve devam eden bakım hastalığı yönetmenize yardımcı olabilir.

Hâlâ sigara içiyorsanız, yapabileceğiniz en önemli şey bırakmaktır. Çıkmanıza yardımcı olabilecek programlar ve ürünler hakkında doktorunuzla konuşun. Ayrıca, ikinci el sigara içmemeye çalışın. Aile üyelerine ve arkadaşlarınıza önünüzde sigara içmemelerini veya evinizde, arabanızda veya işyerinizde sigara içmemelerini isteyin.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kendi başınıza sigarayı bırakmada sorun yaşıyorsanız bir destek grubuna katılmayı düşünün. Birçok hastane, işyeri ve toplum grubu, sigarayı bırakmak için dersler vermektedir.

Devam Eden Bakım

Sigarayı bırakma hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Konuları Sigara ve Kalbin Metniniz ve “Sağlıklı Kalbinize Yönelik Kılavuzunuz” web sitesine gidin. Bu kaynaklar kalp sağlığına odaklanmasına rağmen sigara içmeyi bırakma ile ilgili genel ipuçlarını içerir.

Aktif kalmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite, gücünüzü ve akciğer fonksiyonunuzu sürdürmenize ve stres azaltmanıza yardımcı olabilir. Sabit bir bisikletin yürümesi veya binilmesi gibi ılımlı egzersizi deneyin. Egzersiz yaparken oksijeni kullanma konusunda doktorunuza danışın.

Durumunuz ilerledikçe, tekerlekli sandalye veya motorlu bir scooter kullanın veya doğada fiziksel olmayan aktivitelerle meşgul olabilirsiniz.

Ayrıca sağlıklı bir diyet izlemelisiniz. Sağlıklı bir diyet çeşitli meyve ve sebzeleri içerir. Aynı zamanda yağsız etler, deri olmayan kümes hayvanları, deniz ürünleri, işlenmiş soya ürünleri, fındık, tohum, fasulye ve bezelye gibi tam tahıllar, yağsız veya az yağlı süt ürünleri ve protein gıdaları içerir.

Sağlıklı bir diyet, sodyum (tuz), şekerler, katı yağlar ve rafine edilmiş tahıllar açısından düşüktür. Katı yağlar doymuş yağ ve trans yağ asitleridir. Rafine taneler tam tahılların işlenmesinden gelir, bu da besin maddelerinin kaybına (örneğin diyet lifi) neden olur.

Daha küçük, daha sık yemek yemek yemek, midenin dolgunluğunu hafifletebilir, bu da nefes almasını zorlaştırabilir. Diyetiniz ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bir diyetisyenin sizinle çalışmasını ayarlamasını doktorunuza sorun.

Sağlıklı bir diyet izlemeyle ilgili daha fazla bilgi için NHLBI’nin “Kan Basıncınızı DASH ile Düşürme Rehberiniz” e ve ABD Tarım Bakanlığı’nın ChooseMyPlate Web sitesine gidin. Her iki kaynak da sağlıklı beslenme hakkında genel bilgi verir.

Bol dinlenme enerjinizi artırabilir ve IPF gibi ciddi bir durumla yaşamanın stresini halletmenize yardımcı olur.

Olumlu bir tutum sergilemeye çalışın, gevşeme teknikleri bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Bu teknikler aynı zamanda gerginlik veya aşırı işlenmiş kasların neden olduğu aşırı oksijen alımını önlemenize yardımcı olabilir.

Belirtilerinizi daha da kötüleştirebilecek durumlardan kaçının. Örneğin, hava ile seyahat etmekten ya da havanın ince olduğu ve havadaki oksijen miktarının düşük olduğu yüksek irtifalarda ya da bu havadayken seyahat etmekten kaçının.

IPF’niz varsa devam eden tıbbi bakıma ihtiyacınız olacaktır. Mümkünse, İPF konusunda uzman bir doktordan tedaviye başlayın. Bu uzmanlar çoğunlukla büyük tıp merkezlerinde bulunmaktadır.

Tedavi semptomlarınızı hafifletebilir hatta fibrozisin yavaşlamasına veya durmasına (yara izi) neden olabilir. Doktorunuzun önerdiği gibi tedavi planınızı takip edin. Örneğin

Durumunuz kötüleştikçe tam zamanlı oksijen tedavisine ihtiyacınız olabilir. IPF’ye sahip bazı insanlar dışarı çıktıklarında taşınabilir oksijen taşırlar.

IPF ile yaşam korku, endişe, depresyon ve strese neden olabilir. Sağlık ekibinizle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. Profesyonel bir danışmanla konuşmak da yardımcı olabilir. Eğer çok depresyorsanız, doktorunuz yaşam kalitenizi artırabilecek ilaçlar veya diğer tedavileri önerebilir.

Bir hasta destek grubuna katılmak IPF ile yaşamaya uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Aynı semptomları olan diğer kişilerin onlarla nasıl baş ettiğini görebilirsiniz. Yerel destek grupları hakkında doktorunuzla konuşun veya bir bölge tıbbı merkeziyle kontrole geçin.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen destek de stres ve kaygıdan kurtarmaya yardımcı olabilir. Sevdiklerinize nasıl hissettiğinizi ve size yardımcı olması için ne yapabileceklerini bilmelerini sağlayın.

Duygusal Sorunlar ve Destek