Idamisin pfs

Serbest dolaşan intravenöz bir infüzyona yavaş yavaş uygulayın. Ekstravazasyon, uygulama sırasında ortaya çıkarsa, şiddetli lokal doku nekrozu ortaya çıkacak ve asla IM veya subQ yollarla uygulanmayacaktır. Sadece lösemi kemoterapisinde ve ilaç toleransı ve toksisitesi için izleyebilen tesislerde deneyimli bir doktorun gözetiminde yönetin. Hekim ve kurum şiddetli hemorajik durumlara ya da ezici enfeksiyona cevap verebilmelidir. Diğer antrasiklinler gibi, idarubisin hidroklorür enjeksiyonu, konjestif kalp yetmezliğine neden olan miyokard toksisitesine neden olabilir. Kalp toksisitesi, daha önce antrasiklini alan veya önceden kalp hastalığına sahip olan hastalarda daha sık görülür. Terapötik dozlarda kullanıldığında şiddetli myelosüpresyon idarubisin hidroklorür ile ortaya çıkacaktır. Karaciğer veya böbrek fonksiyonlarında bozulmuş hastalar için doz azaltımı gereklidir

Idamisin PFS için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Kimyasal Sınıf: Antrasiklin

Idarubisin, antineoplastikler olarak bilinen ilaç grubuna dahildir. Sonuçta yok olan kanser hücrelerinin büyümesine müdahale ettiği görülüyor. Normal vücut hücrelerinin büyümesi aynı zamanda idarubisinden etkileneceğinden, diğer etkiler de meydana gelecektir. Bunlardan bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir. Saç dökülmesi gibi diğer etkiler ciddi olmayabilir, ancak endişeye neden olabilir. Bazı etkiler, ilaç kullanıldıktan sonra aylarca ya da yıllarca ortaya çıkmayabilir.

Idarubisin ile tedaviye başlamadan önce, siz ve doktorunuz bu tıbbı kullanmanın riskleri olarak fayda hakkında konuşmalısınız.

İdarubisin yalnızca doktorunuzun doğrudan gözetimi altında veya size sağlanacaktır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Idamisin PFS Kullanmadan Önce

Pediatrik popülasyonda yaşın idarubisin enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda idarubisin enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda konjestif kalp yetmezliği, aritmiler, göğüs ağrısı veya bu ilacı alan hastalarda dikkatli olabilecek kalp krizi olasılıkları daha fazladır.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka eğitim almış bir sağlık uzmanı bu ilacı bir hastane veya kanser tedavi merkezinde verecektir. Bu ilaç damalarından birine yerleştirilen bir iğne ile verilir. İlaç yavaş yavaş enjekte edilmelidir, bu nedenle IV tüpünüz her gün 10 ila 15 dakika boyunca 3 gün boyunca yerde kalmalıdır.

İdarubisin bazen diğer bazı ilaçlarla birlikte verilir. İlaç kombinasyonu alıyorsanız, her birini doğru zamanda almanız önemlidir. Bu ilaçlardan bazılarını ağız yoluyla alıyorsanız, doktorunuzdan size doğru zamanda onları almanın bir yolunu bulmanıza yardım etmesini isteyin.

Bu ilacı alırken doktorunuz daha fazla idrar içeceğiniz fazladan sıvı içmenizi isteyebilir. Bu, böbrek sorunlarının önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar.

Idarubisin sıklıkla bulantı ve kusmaya neden olur. Ancak, kendinizi hasta hissetmeye başlamış olsanız bile, almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bu etkileri azaltmanın yollarını doktorunuza sorun.

Bu ilacın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız, talimatlar için doktorunuza, evde bakım veren kişiye veya tedavi kliniğine başvurun.

Doktorunuzun bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için sizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, ayakların şişmesi ve bacaklar veya bu ilacı aldıktan sonra solunum sıkıntısı çekenler hemen doktorunuza danışın.

Idarubisin geçici olarak kandaki beyaz kan hücrelerinin sayısını düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Idarubisin, yanlışlıkla enjekte edilen damardan dışarı sızarsa, bazı dokulara zarar verebilir ve yara izine neden olabilir. Enjeksiyon yerinde kızarıklık, ağrı veya şişlik fark ederseniz hemen söyleyin.

İdarubisin ile tedavi altına alınırken ve tedavinizi bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Idarubisin vücudunuzun direncini düşürebilir ve bağışıklamanın önlenmesi için verilmiş enfeksiyonu bulma şansınız var. Ayrıca, çocuk felci virüsünü size götürebilecek bir şans olduğundan evde yaşayan diğer insanlara oral polio aşısı yapılmamalıdır. Ayrıca, ağız çocuk felci aşısı yaptırmış kişileri kullanmaktan kaçının. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Idamisin PFS’nin Doğru Kullanımı

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Idamisin PFS Kullanırken Alınacak Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Lökositoklastik Vaskülit idarubisin, İdamisin

Akut Myeloid Lösemi vinkristin, sitarabin, daunorubisin, idarubisin, Oncovin

Lösemi prednizon, triamsinolon, deksametazon, Decadron, Deltasone

Idamisin PFS Yan Etkileri

Idamisin PFS (idarubisin)

Katı tümörler Avastin, metotreksat, hidroksiüre, bevacizumab, Hydrea, Trexall

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için Idamycin PFS destek grubuna katılın.