Ibritumomab tiuxetan ile itriyum-90

İritum-90 ile ibritumomab tiuxetan ile birlikte kullanılan bir ilaç olan Rituximab, nefes darlığı, akciğer sorunları, kalp krizi, düzensiz kalp atışı veya şok gibi ciddi, bazen ölümcül yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler ortaya çıkarsa, genellikle ilk infüzyonla 30 dakika ila 2 saat arasında ortaya çıkar. Nefes almada sorun yaşarsanız acil tıbbi yardım isteyin; şişme; baş dönmesi; Başın çarpması; bayılma; düzensiz kalp atışı; göğüs ağrısı; Bacak kolunun hissizleşmesi; Ani, şiddetli baş ağrısı veya kusma; Veya ani görme değişiklikleri.

İritüm-90 ile birlikte olan Ibritumomab tiuxetan çoğu hastada ciddi ve uzun süreli kan sorunlarına neden olur. Kemik iliği sorunları olan hastalarda, ibritumomab tiuxetan ile itriyum-90 kullanılmamalıdır. Alışılmamış morarma veya kanama, ateş, titreme, boğaz ağrısı veya diğer enfeksiyon bulguları gelişirse hemen doktorunuza danışın.

İritüm-90 ile ibritumomab tiuxetan kullanımı ile ciddi ve bazen ölümcül cilt problemleri bildirilmiştir. Kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyma cildi yaşarsanız derhal doktorunuza danışın.

Non-Hodgkin lenfoma tedavisi. Rituksimab ve 2 radyoaktif madde (In-111 ve Y-90) ile kombinasyon halinde kullanılır.

Ibritumomab, bir monoklonal antikor proteini. Non-Hodgkin lenfoma ile ilgili hücrelere bağlanarak çalışır. 2 farklı radyoaktif malzeme ile birlikte kullanılır. İlk radyoaktif madde (In-111), hücrelere ulaşıldığını teyit etmek için bağlanır. İkinci radyoaktif madde (Y-90) bağlanır ve itriyum-90’ın bağlandığı ibritumomab tiuxetan hücrelerine zarar verir ve bu, Hodgkin dışı lenfoma içerisinde anormal hücrelerin sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Bunlardan herhangi biri geçerli ise hemen doktorunuza veya sağlık uzmanınıza başvurun.

Bazı tıbbi durumlar, ibritumomab tiuxetan ile itriyum-90 ile etkileşime girebilir. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, özellikle aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin

Bazı İlaçlar, itriyum-90 ile ibritumomab tiuxetan ile ilişki kurabilir. Başka ilaçları, özellikle aşağıdakilerden herhangi birini kullanıyorsanız, sağlık bakım sağlayıcınıza söyleyin:

Bu, meydana gelebilecek tüm etkileşimlerin tam bir listesi olmayabilir. İritum-90 ile ibritumomab tiuxetan’ın aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girip girmediğini sağlık bakım uzmanınıza sorun. Herhangi bir ilacın dozunu başlatmadan, durdurmadan veya değiştirmeden önce doktorunuza danışın.

İbritumomab tiuxetan’ı yttrium-90 ile doktorunuzun talimatına uygun olarak kullanın. Tam dozlama talimatları için ilacın üzerindeki etikete bakın.

İritum-90 ile ibritumomab tiuxetanın nasıl kullanılacağı hakkında sağlık uzmanınıza herhangi bir sorunuz olursa sorun.

Bütün ilaçlar yan etkilere neden olabilir, ancak birçok insanın yan etkisi yoktur. ORTAK yan etkilerin çoğunun devam etmesi veya rahatsız olması durumunda doktorunuza danışın

Kaygı; kabızlık; ishal; baş dönmesi; Yıkama; baş ağrısı; hazımsızlık; Eklem veya kas ağrısı; iştah kaybı; mide bulantısı; burun akması; Karın ağrısı veya üzgün; terlemek; Boğaz tahrişi; Sorun uyku; kusma; Zayıflık.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar (döküntü, ürtiker, kaşıntı, solunum güçlüğü, göğüste sızma, ağız, yüz, dudaklarda veya dilde şişme, alışılmadık ses kısıklığı); sırt ağrısı; Siyah, kanlı veya karanlık dışkı; göğüs ağrısı; öksürük; bayılma; Hızlı veya düzensiz kalp atışı; Başın çarpması; Bir kol veya bacağın hissizleşmesi; Enjeksiyon yerinde ağrı, yanma, şişme veya kızarıklık; Kalıcı veya şiddetli ishal; Kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyma derisi; Şiddetli karın ağrısı veya şişmesi; Ağır yorgunluk veya zayıflık; nefes darlığı; Enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı); Ani, şiddetli veya devam eden baş ağrısı; Eller, ayaklar veya bacaklarda şişme; Olağandışı morarma veya kanama; Olağandışı vajinal kanama; Görme sorunları; Kahve gerekçesiyle benzeyen kustu; Gözlerin veya cildin sararması.

Bu, meydana gelebilecek tüm yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yan etkiler hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri uygun ajansa bildirmek için lütfen FDA’ya Raporlama Sorunları Rehberi’ni okuyun.

1-800-222-1222 (Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği), yerel zehir kontrol merkeziniz veya acil servise hemen başvurun. Belirtiler kan sorunlarını içerebilir.

Yritrium-90 ile birlikte olan Ibritumomab tiuxetan genellikle bir sağlık uzmanı tarafından işlenir ve saklanır. Evde yitriyum-90 ile ibritumomab tiuxetan kullanıyorsanız, ibritumomab tiuxetan’ınızı yttrium-90 ile eczacınız veya sağlık uzmanınızın talimatlarına göre saklayın. İbritumomabını, yitriyum-90 ile çocukların erişemeyeceği yerlerde ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Bu bilgi, ibritumomab tiuxetanın itriyum-90 veya başka herhangi bir ilaç ile alınıp alınmayacağına karar vermek için kullanılmamalıdır. Hangi ilaçların sizin için uygun olduğuna karar vermek için yalnızca sağlık uzmanınız size bilgi ve eğitim verir. Bu bilgi herhangi bir tıbbın herhangi bir hastayı veya sağlık durumunu tedavi etmek için güvenli, etkili veya onaylanmış olduğunu onaylamamaktadır. Bu sadece yritrium-90 ile ibritumomab tiuxetan hakkında genel bilgilerin kısa bir özetidir. Yritriyum-90 ile ibritumomab tiuxetan için geçerli olabilecek olası kullanımlar, yönergeler, uyarılar, önlemler, etkileşimler, olumsuz etkiler veya riskler ile ilgili tüm bilgileri içermez. Bu bilgi, özel bir tıbbi tavsiye değildir ve sağlık uzmanınızdan aldığınız bilgilerin yerini almaz. Ibritumomab tiuxetan’ı itriyum-90 ile birlikte kullanmanın yararları ve riskleri hakkında tam bilgi için sağlık uzmanınızla görüşün.