Ibritumomab

Ibritumomab, vücuttaki beyaz kan hücrelerini hedef alan bir proteindir. Ibritumomab bir radyoaktif kimyasala bağlandığında, radyasyon direkt olarak tümöre (lenfoma) gönderilir.

Ibritumomab non-Hodgkin lenfoma tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

İbritumomab, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Enjeksiyon sırasında veya sonrasında 24 saat içinde hayatı tehdit eden reaksiyonlar meydana gelebilir. İbritumomab enjekte edildiğinde IV iğnesinde herhangi bir yanma, ağrı veya şişlik hissederseniz bakıcılarına söyle. Kaşıntılı, hafif başlı veya nefes darlığı hissediyorsanız veya çene veya omuzunuza göğüs gerginliği veya ağrı yayılıyorsa acil tıbbi yardım alın.

Ibritumomab vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bir enfeksiyon veya kanama daha kolay alabilirsiniz.

İbritumomab ile tedavi sırasında ciddi ve bazen ölümcül enfeksiyonlar veya deri reaksiyonları oluşabilir ve bundan sonraki 4 aya kadar sürebilir. Varsa hemen doktorunuzu arayın: kızarıklık, ülserler veya ilacın enjekte edildiği deri değişiklikleri; Ya da yüzünüzde veya dilinizde şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı veya kabarma ve soyulmaya neden olan cilt döküntüleri varsa.

İbritumomaya, radyoaktif kimyasallara veya fare proteinlerine alerjiniz varsa bu ilacı almamalısınız.

İbritumomabın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

karaciğer hastalığı

böbrek hastalığı

Her türlü enfeksiyon

Akciğer veya solunum sorunları

Kanama veya kan pıhtılaşma sorunları

Düşük platelet sayıları

düşük kan basıncı

Kalp rahatsızlığı öyküsü, kalp krizi, angina (göğüs ağrısı) veya düzensiz kalp atışı; veya

Kan pıhtılarını önlemek için kan inceltici (warfarin, Coumadin) veya diğer ilaçları kullanırsanız.

İbritumomab’ı kullanmak, lösemi gibi diğer kanser türlerini geliştirme riskinizi artırabilir. Özel riskiniz konusunda doktorunuza danışın.

Ibritumomab, virüsleri ve diğer bulaşıcı ajanları ihtiva edebilen insan plazmasından (kanın bir parçası) yapılır. Bağışlanan plazma, bulaşıcı ajanlar ihtiva eden riski azaltmak için test edilmekte ve tedavi edilmektedir, ancak hastalığı taşıyabilecek küçük bir olasılık hala mevcuttur. Bu ilacı kullanmanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Hamileyseniz, ibritumomab’ı kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin. Bu ilacı kullanırken etkili doğum kontrolü kullanın ve tedaviniz bittikten sonra en az 12 ay süreyle kullanın.

Ibritumomab anne sütüne geçebilir ve emziren bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Ibritumomab rituximab (Rituxan) ve bir radyoaktif kimyasal ile kombinasyon halinde kullanılır. İbritümomab IV vasıtasıyla bir damara enjekte edilir. Bu enjeksiyonu bir klinik veya hastane ortamında alacaksınız.

İbritumomab enjekte edildiğinde IV iğnesinde herhangi bir yanma, ağrı veya şişlik hissederseniz bakıcılarına söyle.

İbritumomu alırken bazı yan etkileri önlemek için ilaç alabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği tüm ilaçları kullanın.

Ağrı, artrit, ateş veya şişme için nonsteroid anti-inflamatuvar ilaç (NSAID) almadan önce doktorunuza danışın. Buna aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve), selekoksib (Celebrex), diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri dahildir. İbritümomayla bir NSAID kullanmak çürük veya kolayca kanamaya neden olabilir.

Ibritumomab vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan kan hücrelerini düşürebilir ve kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir. Bu, bir yaralanmadan kanamanızı kolaylaştırabilir veya hastalanan diğerlerinin yanında olmaktan hasta olabilir. Kanınızın sıklıkla test edilmesi gerekebilir.

İbritumomab enjeksiyonu için bir randevuyu kaçırırsanız talimatlar için doktorunuzu arayın.

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Help (Poison Yardım) hattını arayın.

Hastalanan veya enfeksiyona sahip insanlara yakın olmaktan kaçının. Enfeksiyon bulguları gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

İbritumomab kullanırken ve tedaviniz bittikten sonra en az 12 ay süreyle “canlı” bir aşıyı almayın. Aşı, bu süre içinde de işe yaramayabilir ve sizi hastalıktan tamamen koruyamaz. Canlı aşılar arasında kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci, rotavirüs, tifo, sarı humma, varisella (suçiçeği), zoster (zona) ve nazal grip (grip aşısı) bulunmaktadır.

Bu ilaç vücut sıvılarına (idrar, dışkı, kusma) geçebilir. Bir doz aldıktan sonra en az 48 saat boyunca vücut sıvılarınızın ellerinizle veya diğer yüzeylerle temas etmesine izin vermeyin. Bakıcılar bir hastanın vücut sıvılarını temizlerken, kirlenmiş çöpleri veya çamaşırları tutarken veya bez değiştirirken lastik eldiven giymelidir. Eldivenleri çıkarmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Kirli giysileri ve çarşafları diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın.

Allerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Enjeksiyon sırasında veya sonrasında 24 saat içinde hayatı tehdit eden reaksiyonlar meydana gelebilir. Kaşıntılı, hafif başlı veya nefes darlığı hissediyorsanız veya çene veya omuzunuza göğüs gerginliği veya ağrı yayılıyorsa acil tıbbi yardım alın. Bu reaksiyonlar enjeksiyon sırasında veya 24 saat içinde ortaya çıkabilir.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Ağrı, yanma, kızarıklık veya ilacın bulunduğu yerde cilt değişiklikleri

Ateş, ağrılı ağız yaraları, yutulduğunda ağrı, deride yaralar, soğuk algınlığı veya grip belirtileri, öksürük, zorluk solunumu

Kolay morarma, olağandışı kanamalar (burun, ağız, vajina veya rektum), mor veya kırmızı noktalar cildinizin altında

Çene ağrısı veya uyuşma, kırmızı veya şişkin diş etleri, dişlerinizle ilgili sorunlar, yemek yeme veya yutkunma sorunları, ses kısıklığı

Yavaş yara iyileşmesi, deri ülseri; veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Genel yan etkiler aşağıdakileri içerebilir:

Mide bulantısı, mide ağrısı, diyare

Ateş, öksürük

Tıkalı burun, boğaz ağrısı, sinüs ağrısı; veya

Zayıf veya yorgun hissetmek.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’ya bildirebilirsiniz.

Non-Hodgkin Lenfoma için Normal Erişkin Doz

İlk rituksimab infüzyonunu izleyen 7., 8. veya 9. gün; -Rituksimabın 4 saatinde, normal trombosit sayısına sahip hastalar (Trombosit sayısı 150.000 / mm3’den büyük) için, fiili vücut ağırlığı intravenöz olarak Y-90 ibritumomab 0.4 mCi / kg’ı (14.8 MBq / kg) uygulayın; Maksimum doz: 32 mCi (1184 MBq) Y-90 ibritumomab dozu, gerçek vücut ağırlığına bakılmaksızın; Yorumlar; – Trombositler 100,000 / mm3’den küçükse tedavi etmeyiniz; – İlk doz kemoterapinin son dozundan sonra trombosit sayılarının en az 150,000 / mm3 en az 6 hafta, ancak en fazla 12 hafta iyileştikten sonra rejimi başlatın

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere ibritumomab ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

 Cerner Multum, Inc. Sürüm: 4.05. Düzeltme Tarihi: 2015-10-21, 10:21:40 AM.