Humoral

Terapötik Sınıf: Antidiyabetik

Humalog için kullanır

Farmakolojik Sınıf: İnsülin, Ultra Hızlı Aktif

İnsülin lispro, diğer bazı insülin türlerinden daha hızlı başlar ve etkileri uzun sürmez. Vücudunuzun normal olarak ürettiği insülin gibi davranmalıdır. İnsülin lispro’nun etkileri kısa etkili olduğu için, doktorunuz kullanmanız için daha uzun etkili bir insülin reçete edebilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda insülin lispro’nun kullanımını sınırlayacak pediatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, insülin lispro’nun güvenliliği ve etkinliği 3 yaşından küçük çocuklarda saptanmamıştır.

Geriatrik popülasyonda yaşın insülin lispro etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamış olsa da, geriatrik spesifik problemlerin bu tıbbın yaşlılık üzerindeki yararlılığını sınırlamaları beklenmemektedir.

Humalog’u Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, insülin lispro içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Humalog’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka eğitim almış bir sağlık uzmanı size bu ilacı verebilir. Ayrıca, ilacınızı evde nasıl verileceğini de öğrenebilirsiniz. Bu ilaç cildinizin altında veya bir damara atış olarak verilir.

Her insülin lispro paketi bir hasta bilgi broşürünü içerir. Bu broşürü dikkatli bir şekilde okuyun ve anladığınızdan emin olun.

Her enjeksiyon için vücuda farklı bir yer (örn., Karın, mide, kalça, kalça veya üst kol deri altı) kullanmak daha iyidir. Bununla ilgili sorularınız varsa, sağlık ekibinizin bir üyesine başvurun.

Yemek saatlik insülin olarak kullanıldığında, yemekten önce veya yemekten hemen sonra 15 dakika içerisinde alınmalıdır.

İnsülin çözeltisi berrak ve renksiz görünmelidir. Bulanık veya kalınlaşmışsa insülin lispro kullanmayın.

Bir insülin pompasında kullanıldığında: Harici insülin pompası talimatlarını dikkatli bir şekilde okuyun ve uygulayın. Bu insülin insülin pompasında kullanıldığında başka herhangi bir insülin ile karıştırılmamalı veya seyreltilmemelidir. Pompadaki insülin lispro en az 7 günde bir değiştirilmeli ve enfüzyon seti ve ekleme yeri en az 3 günde bir değiştirilmelidir. İnsülin pompasını nasıl kullanacağınızı veya endişelerinizi anlamıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Doktorunuzun verdiği özel yemek planını dikkatlice izleyin. Bu, durumunuzu kontrol altına almanın en önemli parçası ve ilaç düzgün çalışacaksa gereklidir. Ayrıca, düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri test edin.

Doktorunuz size söylemediği sürece insülininizin markasını, türünü veya dozunu değiştirmeyin. Yeni bir insülin kaynağı aldığınızda, doğru insülin tipi olup olmadığından emin olmak için etiketi kontrol edin.

Humalog® U-200’ü Humalog® KwikPen’den bir şırıngaya aktarmak için kullanmayın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

İnsülin lispro’nun doğru kullanılması

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Kullanılmayan şişeleri, kalemleri veya kartuşları buzdolabında saklayın. Donma. Bu ilaç sadece 28 gün boyunca soğutulabilir. Son kullanma tarihinden sonra ilaçları atın.

Şu anda kullandığınız şişe buzdolabında veya oda sıcaklığında serin bir yerde, doğrudan ısı ve ışıktan uzakta 28 gün süreyle tutulabilir.

Kullanmakta olduğunuz kartuş ya da kalem buzdolabında kullanılmamalıdır. Kartuşu veya kalemi, oda sıcaklığında, doğrudan ısı ve ışıktan uzak, serin bir yerde, 28 güne kadar saklamanız gerekir.

Humalog Kullanırken Önlemler

İnsülin kalemlerini veya kartuşlarını herhangi bir koşulda başkalarıyla paylaşmayın. Bir kalemin birden fazla kişi tarafından kullanılması güvenlidir. İğneler veya kalemlerin paylaşılması, hepatit virüsleri, HIV veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

Doktorunuz düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi, özellikle de bu ilacı aldığınız ilk birkaç hafta boyunca kontrol etmek isteyecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Sağlık ekibinizden gelen talimatları dikkatle takip etmek çok önemlidir.

Acil durumda-Diyabetin neden olduğu bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu iyi bir fikirdir.

Bu ilaç, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir ve bu da hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. İlacınızı aldıktan sonra kızarıklık, kaşıntı, nefes darlığı, yüz şişmesi, dil ve boğaz rahatsızlığı, solunum sıkıntısı veya göğüs ağrısı yaşıyorsanız hemen doktorunuza bildirin.

Enjeksiyon alanında deride kızarıklık, kızarıklık, kaşınma veya şişlik olabilir. Bu tahriş şiddetli veya kaybolmazsa, doktorunuzu arayın. Kırmızı, şişmiş veya kaşıntılı bir cilt alanına insülin lispro’u enjekte etmeyin.

Bu ilacı diğer diyabet ilaçlarıyla (örn. Pioglitazon, rosiglitazon, Actos®, Actoplus Met®, Avandia®) birlikte kullanmak ciddi kalp problemine veya ödemine (sıvı tutma) neden olabilir. Hızla kilo alıyorsanız, nefes darlığı, göğüs ağrısı ya da rahatsızlık, aşırı yorgunluk ya da güçsüzlük, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı ya da eller, bilek, ayak bilekleri ya da ayaklarda aşırı şişme yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın.

Humalog Yan Etkiler

Humalog (insülin lispro)

Çok fazla insülin lispro, hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. İnsülin lispro’yu başka bir antidiyabetik ilaçla kullanırsanız, yemek veya atıştırmayı ertelerseniz veya özlerseniz, normalden daha fazla egzersiz yaparsanız, alkol içerseniz veya bulantı ya da kusma yüzünden yemek yemiyorsanız veya ishaliniz varsa, düşük kan şekeri de oluşabilir. Düşük kan şekeri semptomları bilinç kaybına (sonuçta) yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Farklı insanlar düşük kan şekeri belirtileri farklı hissediyorum. Düşük kan şekerinin hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylelikle hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında anksiyete, sarhoş olma davranış değişiklikleri, bulanık görme, soğuk terleme, karışıklık, depresyon, düşünme zorluğu, baş dönmesi veya başın dış görünümü, uykulu olma, aşırı açlık, hızlı kalp atışı, baş ağrısı, sinirlilik veya anormal davranış, sinirlilik, Kabuslar, huzursuz uyku, titreme, bulantık konuşma ve eller, ayaklar, dudaklar veya dilde karıncalanma.

Düşük kan şekeri belirtileri ortaya çıkarsa, semptomları gidermek için glükoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya şekerli suda eritin. Ayrıca, düşük kan şekeri için kanınızı kontrol edin. Belirtiler düzelmezse hemen bir doktora veya hastaneye gidin. Konvülsiyonlar (nöbetler) veya bilinç kaybı gibi ciddi semptomlar ortaya çıkarsa, birisi derhal acil yardım çağırmalıdır. Bir şırınga ve iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ev üyeleriniz de nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yeterince almazsanız veya antidiyabetik tıp veya insülin dozu atladıysanız, yemek yemiyorsanız veya yemek planınızı takip etmemeniz, ateşiniz veya enfeksiyonunuz varsa veya her zamanki kadar egzersiz yapmamanız durumunda ortaya çıkabilir.

Yüksek kan şekeri bulanıklığı bulanık görme, uyuşukluk, ağız kuruluğu, kızarıklık, kuru cilt, meyve benzeri nefes kokusu, artmış idrara çıkma, idrardaki ketonlar, iştahsızlık, mide bulantısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk, sorunlu solunum (hızlı ve Derin), bilinç kaybı ve olağan dışı susuzluk.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza

Diyabet, Tip 1 insülin aspart, Lantus, Levemir, Novolog, Toujeo, Tresiba

Diyabetik Ketoasidoz insülin aspart, Novolog, sodyum bikarbonat, Apidra, Humülin R

Nonketopik Hiperosmolar Sendrom insülin aspart, Novolog, Apidra, Humülin R