Hidrür

Hastaların hidroksiüre tedavisi ciddi, bazen hayatı tehdit edici olumsuz etkilerle karmaşık olabilir. Hidroksiüre mutajenik ve klastojeniktir ve hücresel dönüşüme, insanlar için kanserojen bir risk oluşturan tümöre özgü bir fenotipe neden olur. Polisitemi vera ve trombositemi gibi miyeloproliferatif bozukluklar için uzun süreli hidroksiüre alan hastalarda sekonder lösemiler bildirilmiştir. Bu lösemojenik etkinin hidroksiüre bağlı olup olmadığı veya hastaların altta yatan hastalığına bağlı olup olmadığı bilinmemektedir.

Hidrür için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Antimetabolit

Hydroxyurea ayrıca, ağrılı atakları önlemek ve kan transfüzyonu ihtiyacını azaltmak için, orak hücre anemisi olan erişkin hastalarda da kullanılır. Kırmızı kan hücrelerini daha esnek hale getirerek çalışır.

Hidroksiüre sonunda yok edilen kanser hücrelerinin büyümesine müdahale edecektir. Normal vücut hücrelerinin büyümesi de etkilenebileceğinden, istenmeyen diğer etkiler de ortaya çıkar. Bu etkilerin bazıları ciddi olabilir ve doktorunuza bildirilmelidir.

Hidroksiüre ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz ve doktorunuz bu ilacın yapacağı iyi şeyin yanı sıra bunu kullanmanın risklerinden bahsetmelidir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Hidrayı Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediyatrik popülasyonda yaşın hidroksiüre ile etkileşimi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda hidroksiüre asidinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek sorunlarına daha sık rastlanması olasıdır ve bu durum böbrek rahatsızlığı olan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, hidroksiüre içeren bazı ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Hydrea’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi girişi ile birlikte gelir. Ekteki talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Hidroksiüre dikkatle kullanılmalıdır ve bu ilacı almayan insanlar buna dokunmamaya özen göstermelidir. Ilaca dokunma şansını azaltmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Uygun hidroksiüre kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzun hamile olup olmadığınızı bilmesini sağlayın. Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Hidroksiüre ile tedavi edilirken ve kullanmayı bıraktıktan sonra, doktorunuzun onayı olmadan aşılar (aşılar) yoktur. Hidroksiüre vücudunuzun direncini düşürebilir ve aşı önlemeye yönelik enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz vardır. Buna ek olarak, evde yaşayan diğer insanlar, enfeksiyondan geçebilecek bir şans olduğundan canlı aşılar (örn., Burun grip aşısı, kızamık, kabakulak veya kızamıkçık) almamalıdır. Ayrıca, yaşayan bir aşı olan kişilerin yaşamasına da izin vermeyin. Onların yanına yaklaşmayın ve onlarla aynı odada uzun süre kalmayın. Bu önlemleri alamazsan, burun ve ağzı kaplayan koruyucu bir yüz maskesi takmayı düşünmelisin.

Hidroksiüre, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Doğru kan pıhtılaşması için gerekli trombosit sayısını da düşürebilir. Bu gerçekleşirse, özellikle kan sayımınız düşük olduğunda enfeksiyon veya kanama riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır

Bu ilacı uzun süre kullanmanız kan kanseri (lösemi) geliştirme riskinizi artırabilir. Bu riskle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç bazı insanlarda saç dökülmesine neden olabilir. Tedavi bittikten sonra normal saç büyümesi geri dönmeli, ancak yeni saç biraz farklı renk veya doku olabilir.

Hidrayı Kullanırken Önlemler

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Hidrür Yan Etkileri

Hidrür (hidroksiüre)

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Anemi, Orak Hücre vitamin, hidroksiüre, glutamin, Droxia, GlutaSolve

Kronik Myelojen Lösemi hidroksiüre, Gleevec, siklofosfamid, imatinib, Sitoksan, Sprycel, sitarabin, Tasigna

Katı tümörler Avastin, metotreksat, hidroksiüre, bevacizumab, Trexall, idarubisin, Droxia