Hidroksiprogesteron (intramusküler yol) tanım ve marka isimleri

Hidroksiprogesteron kaproat enjeksiyonu progestin’in insan yapımı bir hormondur. Hamile kadınlarda çok erken doğum riskini azaltmaya (preterm doğum veya doğumdan 37 haftadan az doğum) yardımcı olmak için kullanılır. Bu ilaç sadece bir bebeğe hamile olan ve geçmişte bir bebeğin doğum öncesi doğum yapmış olan gebe kadınlara verilir.

Bu ilaç sadece doktorunuz tarafından derhal veya sizin gözetim altında uygulanır.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Hidroksiprogesteron kaproat enjeksiyonu çocuklar için endike değildir. 16 yaşından küçük çocuklarda güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Yağ; Çözüm

Geriatrik popülasyonda yaşın hidroksiprogesteron kaproat enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu ilaç yaşlı kadınlarda kullanılmamalıdır.

Alerjiler

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Pediyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Diğer Etkileşimler

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli, bu ilacı hastanede veya klinikte verecektir. Bu ilaç kaslarınızdan birine, genelde kalça bölgesinde (kalçanın üst dış bölgesi) atış olarak verilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilaç haftada bir kez (7 günde bir) verilir. Bu ilacı, gebeliğinizin 16 hafta ve 0 günleri arasında, gebeliğinizin 20 hafta ve 6 gününde almaya başlayacaksınız.

Bu ilacı, haftanın bir günü hamileliğinizin 37. haftasına (36 hafta, hamileliğinizin 6 günü boyunca) veya doğum yapana kadar almaya devam edeceksiniz.

Bir dozu kaçırmamak ve haftalık bu ilacı almaya devam etmeniz çok önemlidir. Bir dozu kaçırırsanız, doktorunuzu arayın.

Bu ilaç bir hasta bilgi broşürüyle birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Haftalık çekimleriniz için doktorunuzun ofisine dönmeniz çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır.

Göğüs, kasık veya bacaklarda, özellikle buzağılarda, solunum zorluğu, ani, şiddetli bir baş ağrısı, konuşma bulaşması, açıklanamayan ani, açıklanamayan nefes darlığı; bu ilaçları kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza danışın. Ani koordinasyon kaybı veya bu tıbbı kullanırken görme değişikliği.

Bu ilaç ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu ilacı kullanmaya son verin ve aldıktan sonra yüzünüzde, göz kapaklarınızda, dudaklarınızda, dilde, boğazda, ellerde, bacaklarda, ayaklarda veya cinsel organlarda kaşıntı, kaşıntı veya büyük, kovan benzeri şişlikler varsa derhal doktorunuzla görüşün. ilaç.

Bu ilaç ağrı, acı, kaşıntı, şişme veya morarma yaratabilir. Artmış ağrı veya rahatsızlık, kan veya sıvı sızdırması veya enjeksiyon yerinde şişme olması durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Bu ilaç kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Kanınızdaki veya idrar şekeri testlerinde bir değişiklik fark ederseniz veya herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Solunum dışkıları, koyu renk idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk veya halsizlik veya sarı gözler veya cilt; bu ilacı kullanmaya son verin ve üst mide ağrısı veya hassasiyeti varsa hemen doktorunuzla görüşün. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.