Gıdaları nasıl hazırlanır ve hazırlanır

Araştırmalar, mutfağın evdeki en mikropları içerdiğini gösteriyor. Bir çalışma, mutfak lavabosunun tuvalete göre 100.000 kat daha fazla mikrop bulunduğunu tespit etti.

E. coli, campylobacter ve salmonella gibi mikroorganizmalar elimize, çiğ yiyeceklerimize ve evcil hayvanlara mutfağa girerler. Dikkatli değilsek hızla yayılabilirler.

Yemekler pişirilmez, depolanır ve doğru bir şekilde ele alınmazsa, insanlar gıda zehirlenmesi, soğuk algınlığı, grip ve diğer koşullarla hastalanabilir.

Bu sayfa

Elleri yıkamak

Elleri yıkamak

Etin saklanması ve hazırlanması

Yemek pişirme

Barbeküde et pişirme

Meyve ve sebze yıkama

Temizlemek

Etin saklanması ve hazırlanması

Ellerimiz mikropların yayılmasının ana yollarından biridir, bu nedenle yemek öncesi, tuvalete dokunduktan, tuvalete gidildikten sonra ve çiğ yiyeceklere dokunmadan önce onları sabunlu ve ılık suyla iyice yıkamamız önemlidir.

Tavuk eti de dahil olmak üzere, ham et, dokunan herhangi bir şeye kolayca yayılabilecek zararlı bakteri içerebilir. Bu, diğer yemekleri, çalışma masalarını, masaları, doğramaları ve bıçakları içerir.

Gıda hijyeni uzmanı Adam Hardgrave, “Pek çok kişi çiğ tavuk yıkaması gerektiğini düşünüyor ancak buna gerek yoktur” diyor.

Üzerindeki mikroplar iyice pişirilirse öldürülecektir. Aslında, eğer tavuk yıkarsanız, mikropları lavaboya, tezgahın, bulaşıkların ya da yakınlardaki başka herhangi bir yere sıçrama yapabilirsiniz.

Tavuk eti, domuz eti, sakatat, karaciğer dahil, hamburgerler, sosisler, etin haddelenmiş eklemleri, kebaplar

Bazı insanlar dondurucu tavukların Campylobacter gibi mikropları öldürdüğüne inanıyor. Dondurma işlemi Campylobacter seviyelerini düşürür, ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

Yemek pişirme

Campylobacter’ın tüm izlerini öldürmenin en güvenli yolu, kümes hayvanlarını iyice pişirmektir.

Çiğ tavuğu neden yıkamamanız gerektiğini öğrenin.

Çiğ yiyecekleri, ekmek, salata ve meyve gibi hazır gıdalardan uzak tutmak için özel dikkat gösterin. Bu gıdalar, onları yemeden önce pişirilmeyecektir, bu nedenle onlara karışan herhangi bir mikrop öldürülecek değildir.

“Çiğ ve hazır gıdalar için farklı doğrama tahtaları kullanın,” diyor Hardgrave.

Çiğ eti saklarken daima temiz, sızdırmayan bir kapta saklayın ve buzdolabının alt rafına koyun, diğer gıdalara dokunamaz veya damlamayın.

Yiyeceği doğru sıcaklıkta pişirirseniz, zararlı herhangi bir bakteri öldürülebilir. Yemeyi yemeden önce sıcak yiyeceklerin dolaşıp dolaşmadığını kontrol edin.

Aşağıdaki gıdalar yemekten önce iyice pişirilmelidir

Barbeküde et pişirme

Hamburger, sosis, tavuk ve domuz eti pişirirken etin artık pembe olmadığına karar vermek için ortama sızar, meyve suları berraklaşır ve sıcak boyunca buharlaşır.

Bir bütün tavuk ya da diğer kuşu pişirirken, pembe et olmadığını ve suları artık pembe ya da kırmızı olmadığından emin olmak için bacağın en kalın kısmını delin (kalem ile kalçanın arasında) delin.

Domuz derzleri ve rulo derzler pembe veya nadir olarak yenilmemelidir. Bu eklemlerin ne zaman hazır olduğunu kontrol etmek için, etin ortasına bir şiş koyun ve pembe etin olmadığını ve meyve sularının temiz olup olmadığını kontrol edin.

Doğru şekilde mühürlenmiş oldukları takdirde (yalnızca dış ortamda yüksek bir sıcaklıkta hızlıca pişirilmiş oldukları sürece) biftek ve diğer tüm kesimlerde biftek ve kuzu nadir (ortada pişirilmemiş) veya mavi (dışarıdan katılanlar) sunmak güvenlidir. Etin yüzeyindeki bakteri öldürürler.

Hemen yemeyeceğiniz yiyecekleri pişirdiyseniz, oda sıcaklığında (ideal olarak 90 dakika içinde) soğutun ve buzdolabında saklayın.

Sıcak yiyecekleri buzdolabına koymak eşit derecede soğumadığından gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Kalıntıların güvenli bir şekilde saklanması hakkında daha fazla bilgi.

Hardgrave’in tavsiyesi, yiyecekleri 5 C’nin (41F) altındaki buzdolabında saklamaktır. “Buzdolabınızda buzdolabında buzdolabı varsa buzdolabı sıcaklığını korumak için mücadele verebilir” diyor.

Az pişmiş et, çiğ etten alınan mikropları yemeye hazır yiyeceklere yayma

Meyve ve sebze yıkama

En güvenli seçenek, fırında yiyecek pişirmek ve ardından pişmiş yiyecekleri kısa sürede barbekü üzerine koymaktır. Böylece lezzet gelişebilir.

Aynı anda bir çok kişiye yemek pişiriyorsanız bu daha kolay bir seçenek olabilir.

Temizlemek

Sadece barbekü pişiriyorsanız, iki ana risk faktörü şunlardır:

Pişirmeden önce kömürler tozlu bir gri yüzeye sahip kırmızı renkte yanarlar; bunlar yeterince sıcak oldukları anlamına gelir, donmadan pişirilmeden önce etler düzgün şekilde çözülür; eti düzenli olarak döndürün ve eşit şekilde pişirmek için mangalın çevresine hareket ettirin

Tavuk ve tavuk gibi bir mangalda domuz eti, burger veya sosis gibi et çeşitlerinin çoğunu pişirirken,

Çoğu et türünün yalnızca ne zaman yiyebileceğini unutmayın.

Tek kullanımlık barbeküler daha uzun sürebilir unutmayın.

Dana eti veya kuzu etinin biftekleri ve eklemleri gibi bazı etler, dış pişirilmediği sürece nadir olarak servis edilebilir (ortada pişirilmemelidir). Bu, etin dışında olabilecek herhangi bir bakteri öldürür.

Besin Güvenliği

Bununla birlikte, domuz eti sosisleri ve sığır eti hamburgerleri gibi her türlü kıyılmış etten yapılmış yiyecekler tamamen pişirilmelidir.

Gıdaları nasıl güvenle saklayabilirim

Onları yemeden önce meyve ve sebzeleri soğuk su ile yıkamanız önerilir. Bu, yüzeyde görünen kir ve mikropların yok edilmesine yardımcı olur.

Gıda zehirlenmesini önlemenin on yolu

Meyve ve sebzelerin soyulması veya pişirilmesi de bu mikropları yokedebilir.

Hamilelikte kaçınılması gereken gıdalar

Yıkama sıvısı ya da diğer ev temizleme ürünlerini asla kullanmayın, çünkü bunlar insan tüketimi için güvenli olmayabilir ve yanlışlıkla ürünün bir kısmını yemeğe bırakabilirler.

Tüm çalışma tezgahlarını ve doğrama tahtalarını pişirmeden önce ve sonra yıkayın, çünkü çapraz bulaşma kaynağı olabilirler.

Ortalama bir mutfak doğrama tahtasında ortalama tuvalet yerine% 200 daha fazla fekal bakteri vardır.

Nemli süngerler ve bezler, bakterilerin üremesi için mükemmel bir yerdir. Araştırmalar mutfak süngeri evde mikrop sayısının en yüksek olduğunu göstermiştir.

Mutfak bezleri, süngerler ve çay havluları sık sık yıkanır ve değiştirilir.

28/11 /

28/11 /

Gıda güvenliğini ve mikropları kontrol altında tutarak, E. coli de dahil, evdeki gıda zehirlenmelerini nasıl önleyebilirim?

Et sıcakta buharlaşıyor; en kalın kısmı kesince pembe bir et görünmüyor; herhangi bir meyve suları berraklaşıyor

Yiyeceklerin doğru şekilde depolanması, gıda zehirlenmesi riskini azaltabilir. Bu ipuçları, yemeğinizin güvenli kalmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır

El yıkama, yiyecek depolama ve tam pişirme ile ilgili ipuçları dahil olmak üzere gıda zehirlenmesini nasıl önleyebilirim?

Hamilelikte hangi gıdalara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin. Peynir, yumurta, et ve en son fındık içerir