Dudak kanseri tedavisi

Dudak kanseri tedavileri şunları içerir:

Cerrahi. Cerrahi, dudak kanseri ve onu çevreleyen sağlıklı bir doku marjını kaldırmak için kullanılır. Cerrah daha sonra normal yeme, içme ve konuşmaya izin vermek için dudaklarını onarır. Yara izini en aza indirgeme teknikleri de kullanılır.

Küçük dudak kanserleri için cerrahiden sonra dudak tamiri basit bir işlem olabilir. Ancak daha büyük dudak kanserleri için dudak tamirinde nitelikli plastik ve rekonstrüktif cerrahlara ihtiyaç duyulabilir. Rekonstrüktif cerrahi doku ve cildi vücudun başka bir bölgesinden yüzeye doğru hareket ettirmeyi içerebilir.

Dudak kanseri cerrahisi, boyundaki kanserli lenf nodlarının çıkarılmasını da gerektirebilir.

Radyasyon tedavisi. Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi güçlü enerji kirişleri kullanıyor. Dudak kanseri için radyoterapi tek başına kullanılabilir veya ameliyat sonrası kullanılabilir. Radyasyon yalnızca dudaklarınızı hedef alabilir veya boynunuzdaki lenf nodlarına da yönelik olabilir.

Dudak kanseri için radyasyon tedavisi genellikle enerji kirişlerini hassas biçimde odaklayan büyük bir makineden gelir. Ancak bazı durumlarda, radyasyon doğrudan dudaklarınıza yerleştirilebilir ve kısa bir süre yerinde bırakılabilir. Brakiterapi adı verilen bu prosedür, doktorların daha yüksek dozlarda radyasyon kullanmasına izin verir.