Diz burkaj kılavuzu – nedenler, belirtiler ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Diz burkulması, bağların yaralanması, diz ekleminde üst ve alt bacağın kemiklerine bağlanan sert doku bantlarının bantlarıdır. Diz ekleminin dört büyük bağ vardır .; Ön çapraz bağ (ACL) – ACL ve arka çapraz bağ (PCL) diz ekleminin içine köprü yaparak dizin ön-arka ve ön-arka kuvvetlere karşı stabilize eden bir “X” deseni oluşturur. ACL genelde aşağıdaki diz hareketlerinden birinde burkulur: ani bir durma, bükülme, eklem yöndeki dönüş veya yön değiştirme, aşırı aşırı gerilme (hiperekstansiyon) veya diz veya bacağın dışına doğrudan etki. Bu yaralanmalar futbol, ​​basketbol, ​​futbol, ​​ragbi, güreş, jimnastik ve kayak sporcuları arasında görülür. Posterior çapraz bağ (PCL) – PCL, diz stabilize etmek için ACL ile birlikte çalışır. Çoğunlukla diz önlerine doğrudan çarpması nedeniyle burkulur, örneğin otomobil kazasında gösterge tablosunda diz çarpması veya spor esnasında eğilmiş bir diz üzerine inmesi gibi. Atletlerde PCL yaralanmaları, futbol, ​​basketbol, ​​futbol ve ragbi oynayan kişiler arasında en yaygındır .; Medial kollateral bağ (MCL) – MCL bacağın iç tarafı boyunca dizini destekler. ACL gibi MCL, futbol, ​​futbol, ​​hokey ve rugby’de meydana gelebilecek darbe dizinin veya bacağın dışına doğrudan yana doğru darbe vurularak yırtılır. Kayak veya güreş sırasında şiddetli diz çökmesi ile, özellikle de düşme alt bacağın dışa doğru, üst bacağın dışına büküldüğünde, MCL yaralanabilir .; Lateral collateral ligament (LCL) – LCL dizin dış tarafını destekler. Çoğu LCL yaralanması dizin içine bir darbe neden olduğu için burkulma olasılığı az olan diz ligamentidir ve bu bölge genellikle karşı bacak tarafından korunur.

Belirtiler

Diz burkulması belirtileri, yırtılan bağa bağlı olarak değişir; ACL Burkulması; Yaralanma anında dizin içine bir pop. Yaralanmadan sonraki birkaç saat içinde belirgin diz şişmesi; Şiddetli diz ağrısı, spora katılımınızı engellemenizi sağlar; Diz çevresinde siyah-mavi renk değişikliği; Diz istikrarsızlığı – yaralı dizinizin bükülme hissi veya ayakta kalmaya çalışırsanız verme hissi

Teşhis

Doktorunuz dizinize nasıl zarar verdiğinizi tam olarak bilmek isteyecektir. O hakkında soracak

Ne kadar sürer?

Bir diz burkulma süresinin ne kadar sürdüğü, diz burkulma tipine, yaralanmanın ciddiyetine, rehabilitasyon programınıza ve oynadığınız spor türüne bağlıdır. Genel olarak hafif dereceli I ve derece II MCL veya LCL burkulmalar 2-4 hafta içinde düzelir, ancak diğer diz zincirleri tipleri 4-12 ay sürebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Sporla ilgili diz sakatlanmalarını önlemeye yardımcı olmak için

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Derece Birinci veya ikinci sınıf diz burkulmanız varsa, muhtemelen doktorunuz RICE kuralına uymanızı tavsiye edecektir

Ne zaman doktora gitmelisin

Dizinizi inciterseniz, dizinizin acil bir şekilde değerlendirilmesini istemek için doktorunuzu arayın.

Prognoz

ACL yaralanmaları olan ve% 80 oranında PCL yaralanması olan kişilerin yaklaşık% 90’ı, uygun tedaviden sonra iyi bir iyileşme ve iyi bir fizik tedavi programı bekleyebilir. Neredeyse tüm MCL burkulmaları ve çoğu LCL burkulması mükemmel bir prognoza sahiptir.