Diz ağrısı: belirti

Diz ağrısı, diz ekleminin kendisi ile ilgili problemlerden kaynaklanabilir veya diz çevresindeki yumuşak dokuları (bağlar, tendonlar veya bursa) etkileyen koşullardan kaynaklanabilir.

Diz ağrısının şiddeti çok değişebilir. Bazıları hafifçe yanılgı hissedebilirken, bazıları günlük aktivitelerine müdahale eden güçsüzleşen diz ağrısı yaşayabilir. Çoğu durumda, kendi kendine bakım önlemleri diz ağrısı ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Dinlenme. Daha yorucu veya ağrılı faaliyetlerden kaçının, ancak aktif olarak kalın. Daha az rahatsızlığa neden olan alternatif etkinlikler deneyin – tenis yerine bisikletle koşu yapmak yerine yüzme. Akut yaralanmalar için mümkün olduğunca ayaklarınızın üzerinde kalmanız, hatta kısa bir süre koltuk değnekleri kullanmanız gerekebilir. Buzun her gün birkaç kez 15-20 dakika boyunca dizine koyun. Buz küpleri veya bir havluya sarılı dondurulmuş sebzeler kullanın. Şişmenin kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için dizinizin etrafına elastik bir bandaj sarın. Bandajı dizinizin etrafına sıkıca oturtun, ancak ağrı veya bacak şişmesine neden olacak kadar sıkı değilsiniz. Dizleriniz yastığa dayandığında uzanarak ağrı ve şişme kontrolüne yardımcı olabilirsiniz. Tezgah üstü steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) ağrı, şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlara ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve naproksen sodyum (Aleve) dahildir. Bu tür ilaçlar mide rahatsızlığına neden olabilir. Böbrek sorununuz varsa veya yüksek tansiyonunuz varsa ya da yaşlı biriyseniz, bunun yerine asetaminofen (Tylenol) kullanmanız gerekir.

Bir doktor ziyareti zamanlamak

Diz ağrısı nedenleri şunlardır

Derhal tıbbi yardım isteyin

Yavaşça çıkan ya da normalden daha yorucu olan aktiviteler sonucu ortaya çıkan diz ağrısı, evde yönetilebilir. Nispeten hafif yaralanmalardan kaynaklanan diz ağrısı, genellikle kendi kendine bakım önlemlerinin yararlı olup olmayacağını görmek için bir iki gün boyunca güvenle gözlenebilir.

Artritten kaynaklanan uzun süreli diz ağrısı genellikle kilo kaybı ve eklem etrafındaki kasları güçlendirmek için egzersizlerle sağlanır. Diğer kendi kendine bakım seçenekleri arasında

Diz ağrısı özellikle kuvvetli bir darbeden kaynaklıysa veya eşlik ederse doktorunuzla randevu alın

Bir süre diz diziniz hafif düşmüşse, ağrı normal aktivitelerinize veya uykularınıza müdahale ettiği noktaya kadar kötüye giderse doktorunuzla randevu alın.

Diz ağrısı yaralanma sebebiyetindeyse acil servise veya acil servise götürmelerini söyleyin ve beraberinde

Doktorunu ziyaret et

Büyük şişme, Kızarıklık, Eklem çevresinde hassasiyet ve sıcaklık, Anlamlı ağrı; Ateş

Deformasyona uğramış bir eklem, dizinizin yaralanması anında patlama sesi; ağırlık taşımama becerisi; yoğun ağrı; ani şişlik