Diyetinizde şekeri nasıl azaltabilirsiniz?

Biz Britanyalılar çok fazla şeker yiyoruz: 700g tatlıyı bir hafta. Kişi başına ortalama 140 çay kaşığı var.

Masa şekeri, bal ve şuruplar gibi eklenmiş şekerler, her gün yiyecek ve içecekten aldığınız enerjinin% 5’inden fazlasını oluşturmamalıdır. Bu, 11 yaş ve üstü yaştaki herkes için günde yaklaşık 30 gr.

Aşağıda, diyetinizdeki şeker miktarını yavaş yavaş azaltmanıza yardımcı olacak bazı basit ipuçları verilmektedir.

Şeker maddeleri etiketleri üzerine eklenebilecek çok çeşitli yollar eklendi.

Şekerin birçok kılıfları

Beslenme etiketleri bir gıdanın ne kadar şeker içerdiğini size bildirir.

Bazı ambalajlar şeker, tuz ve yağdan daha düşük gıdaları seçebilmeyi kolaylaştıran renk kodlu bir sistem kullanır. Alışveriş sepetinizde daha fazla “yeşil” ve “kehribar” ve daha az “kırmızımsı” arayın.

Çoğu kahvaltılık tahıl şekeri yüksektir. Düşük şekerli tahıllara ya da şeker eklenmemiş şekerlere geçmeyi deneyin, örneğin

Düz tahıl için bir kase şekerli tahıl gevreği takas etmek, bir haftadan fazla 70g şeker (22 şeker küpüne kadar) diyetinizden kesilebilir.

Porridge yulafları ucuzdur ve vitaminler, mineraller ve elyaf içerir. Yulaf ezmesini yarı yağsız,% 1 yağsız süt veya su ile hazırlayın.

Pürüseğinize genellikle şeker eklerseniz, birkaç doğranmış kaysı kayısı veya dilimlenmiş veya püre haline getirilmiş bir muz eklemeyi deneyin. Veya elmalı turta lapa reçetemizi deneyebilirsiniz.

Kahvaltı

Daha kademeli bir yaklaşım için şekerli tahılları ve tahıllı gevrekleri alternatif günlerde yiyebilir veya her ikisini de aynı kaseye karıştırabilirsiniz.

Tahılınıza şeker eklerseniz, daha az eklemeyi deneyebilirsiniz. Veya küçük bir porsiyon yiyebilir ve biraz armut veya muz gibi doğranmış meyveler ekleyebilirsiniz; bu, 5 A GÜNÜ’nün bir kısmını almanın kolay bir yoludur.

Sağlıklı kahvaltılık tahıl seçimi rehberimizi okuyun.

Ekmek kızartması kahvaltı elyafından oluşuyorsa, beyaz ekmeğe kıyasla lif bakımından daha yüksek olan kepekli veya tahıllı ekmekleri deneyin ve reçel, marmelat, bal veya çikolata gibi normal yayılımlarınızdan biraz daha az geçip geçemeyeceğinizi görün. Veya şekersiz veya az şekerli seçenekler deneyebilirsiniz.

Tatlı olarak düşünülmediğimiz pek çok gıdada şaşırtıcı miktarda şeker bulunur. Bazı hazır çorbalar, karıştırılmış soslar ve hazır yemekler de düşündüğünüzden daha fazla şeker içerebilir.

Ana yemekler

Ortalama büyüklükte makarna sosu kabı (kabaca 150 gr) üçte biri, üç çay kaşığı şekerin eşdeğeri olan eklenmiş şeker de dahil olmak üzere 13 gr’dan fazla şeker içerebilir.

Dışarıda yemek yiyorken ya da paket servisi satın alırken, şeker yüksek, tatlı ve ekşi yemekler, tatlı biber yemekleri ve bazı köri sosları gibi salatalı kremalı salatalar gibi şeker oranının yüksek olduğu yemeklere dikkat edin. .

Ketçap gibi baharat ve sosta 100g’da 23g kadar şekere sahip olabilir – servis başına kabaca yarım çay kaşığı. Bu gıdalar genellikle küçük miktarlarda sunulur, ancak şeker miktarı her gün yenirse eklenebilir.

Paketli yiyecekler alırken ve yemek yiyorken daha sağlıklı seçimler yapma konusunda ipuçları edinin.

Daha sağlıklı aperatif seçenekleri, meyve (taze, kalaylı veya dondurulmuş), tuzsuz fıstık, tuzsuz pirinç kekleri, oatcakes veya ev yapımı sade patlamış mısır gibi şekersiz şeker türleridir. Daha fazla fikir için, bu hızlı ve kolay 100 kalorilik atıştırmalıkları inceleyin.

En sevdiğiniz tatlardan vazgeçmeye hazır değilseniz, daha azına sahip olmakla başlayabilirsiniz. Bir otururken iki bisküvi yerine bir tane deneyin. Çerezinizin iki çubuğu varsa, bir çubuğa sahip olun ve diğerini paylaşın veya başka bir gün için kaydedin.

“Tamamen ya da hiç” tipi bir insansanız, haftanın bazı günlerinde aklınızı yiyeceklerden almanız için yapacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Atıştırmalıklar

Alışveriş yaparken, en sevdiğiniz aperatiflerin daha düşük şekerli (ve az yağlı) sürümlerine dikkat edin. Daha küçük paketler satın alın veya aile poşetlerini atlayın ve bunun yerine normal boyutlu bir poşete gitmeye çalışın.

İşte popüler atıştırmalıklar için biraz daha kalorili ikame maddeleri

Kuru meyve, kuru üzüm, hurma ve kayısı gibi, şeker oranı yüksektir ve dişinize yapıştığı için diş sağlığınız için kötü olabilir.

Diş çürümesini önlemek için kurutulmuş meyveler, atıştırmalık olarak değil, mezalelerde – bir tatlımın bir parçası olarak – tadını çıkarmak için en iyisidir.

Diyetlerimize eklenen şekerin neredeyse dörtte biri gazlı içecekler, şekerli meyve suları, ezmeler ve şekerli şekerli içeceklerden geliyor.

500 ml’lik bir şişe kola, 17 küp şeker eşdeğeri içerir. Şekersiz çeşitler veya daha iyisi su, az yağlı süt veya meyve suyuyla birlikte gazlı içecek suyu deneyin.

Çay veya kahvede şeker alırsanız, miktarını tamamen kesinceye kadar yavaş yavaş azaltın veya bunun yerine tatlandırıcılarla değiştirmeyi deneyin. Bitki çayları ile yeni lezzetler deneyin veya kendinize sıcak su ve bir dilim limon veya zencefille hazırlayın.

Bazı gazlı içecekler gibi meyve suyu şekeri de yüksek olabilir. Meyve suyu yapmak için meyve suyunun tamamı ekstre edildiğinde, şeker salınır ve bu dişlerimize zarar verebilir. Meyve suyu veya pürüzsüz içeceklerinizi günde 150 ml’ye kadar sınırlayın.

İçecekler

Bununla birlikte, meyve suları, vitaminler ve mineraller içerir ve 150 A’lik bardak şekersiz% 100 meyve veya sebze suyu, 5 A GÜN’inizden biri olarak sayılır.

Limon, kireç ya da meyve suyunun sıçramasıyla birer tatlandırıcı su içmeyi deneyebilirsiniz. Ancak aromalı su içeceklerinde şeker içeriğine dikkat edin: Bazı markalardaki 500 ml’lik bir bardak, yaklaşık dört çay kaşığı şekere eşdeğer 15 g şeker içerir.

Tatlı

Bazı temel kuralları uygulayın. Her gün tatlı yapmanız gerekiyor mu? Sadece akşam yemeğinden sonra tatlı olan mı yoksa sadece ayın tek günlerinde ya da sadece hafta sonları ya da sadece lokantalarda tatlı mı yersiniz?

Her gün çikolata, bisküvi ve pasta yemeniz gerekiyor mu? Bu tip şekerli atıştırmalıkları daha az sıklıkla yaşadıysanız, daha fazla tadını çıkarır mısınız?

Daha az şekerli tatlılar arasında taze, dondurulmuş, kurutulmuş veya kalaylı meyveler bulunur; ancak şurup yerine meyve konserveleri, ayrıca düşük yağlı ve az şekerli pirinç pudingi ve sade düşük yağlı yoğurt tercih edilir.

Bununla birlikte, düşük yağın mutlaka düşük şeker anlamına gelmediği. Bazı az yağlı yoğurtlar rafine edilmiş şeker, meyve suyu konsantresi, glikoz ve fruktoz şurubu ile tatlandırılabilir.

Süpermarkette iki tatlı seçerken sıkışırsanız, neden her iki pakette bulunan etiketleri karşılaştırıp daha düşük şeker miktarına sahip olanı tercih etmeyin?

Araçlar tanıtımı

Şeker sağlıklarımızı nasıl etkiler?

15/02 /

‘Şeker alışkanlığımı nasıl kırdım’

########

Ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenmek ister misin?

Karbonatlar hakkında gerçeği

Diyetimizdeki en önemli şeker kaynakları

BMI’nızı kontrol edin ve özel öneri alın

Tatlandırıcılar hakkında gerçeği

Beslenme ve diyet

İçerisinde bulunan şeker küplerini görmek için bir ürünün barkodunu tarayın

Bir gıda alerjiniz olup olmadığını öğrenin

Yiyecek ve içeceklerde kalori sayısını kontrol edin

Çoğumuz çok fazla şeker yemek. Nedenini ve kestiğiniz yolu öğrenin

Kendini itiraf eden şeker fiend Lena Buckingham, tatlı malzemelerden nasıl soyulduğunu ortaya koydu.

Nasıl puan aldığınızı görmek için sınavımıza katılın

Soğuğa gelen buğdayı, karbonhidratlar hakkında kanıta dayalı gerçeği getirmek için sıralayacağız

Koladan, çikolata ve ketçaptan biraya, yoğurttan ve çorbadan, diyetimize eklenen şekerin nerelerde pusuda dolaştığını öğrenin

İngiltere’de bulunan en yaygın tatlandırıcıların bazılarının güvenliğine ilişkin kanıtları öğrenin

En iyi şekilde bakmanıza ve hissetmenize yardımcı olmak için sağlıklı, besleyici bir diyet nasıl elde edilebileceğinizi öğrenin.