Demir takviyesi (oral yol, parenteral yol) tanım ve marka isimleri

Demir, vücudun kırmızı kan hücreleri üretmek için ihtiyacı olan bir mineraldir. Vücut yeterli miktarda demir alamadığında, sizi sağlıklı tutmak için gereken normal kırmızı kan hücrelerinin sayısını üretemez. Bu durum, demir eksikliği (demir eksikliği) veya demir eksikliği anemisi olarak adlandırılır.

ABD’de birçok kişi diyetlerinden yeterli miktarda demir elde etse de, bazıları ihtiyaçlarını karşılamak için ek miktar almalıdır. Örneğin, demir bazen vücudunuzda bilmediğiniz ve yalnızca doktorunuz tarafından tespit edilebilen yavaş veya az miktarda kanama ile kaybolur. Doktorunuz, bir demir eksikliğiniz olup olmadığını, neye sebep olduğunu ve bir demir takviyesi gerekip gerekmediğini belirleyebilir.

Kanadalı Marka Adı

Demir eksikliği olağandışı yorgunluk, nefes darlığı, fiziksel performansta azalma ve çocuklarda ve yetişkinlerde öğrenme problemlerine neden olabilir ve enfeksiyon alma şansınızı artırabilir.

Bazı koşullar demir ihtiyacınızı artırabilir. Bunlar arasında

Ek olarak, bebekler, özellikle anne sütü veya düşük demir formülü alanlar, ilave demir gerektirebilir.

Demir takviyeleri için artan ihtiyaç sağlık uzmanınız tarafından belirlenmelidir.

Tablet, Çiğneme; Tablet; Sıvı; Kapsül; Çözelti; Tablet, Enterik Kaplı; Toz; Tablet, Genişletilmiş Süspansiyon; Süspansiyon; Kapsül, Sıvı Dolgulu; Şurup; Kapsül, Genişletilmiş Süspansiyon; İksir

Enjekte edilebilir demir, yalnızca sağlık uzmanınızın gözetiminde veya onayı ile verilir. Demirin diğer formları reçetesiz olarak bulunur; ancak, sağlık uzmanınız durumunuz için doğru kullanım ve doza ilişkin özel talimatlara sahip olabilir.

Sağlığınız için, dengeli ve çeşitli bir diyetle beslenmeniz önemlidir. Sağlık profesyonelinizin tavsiye edebileceği herhangi bir diyet programını dikkatle izleyin. Özel beslenme vitamin ve / veya mineral gereksinimleriniz için, uygun gıdaların bir listesi için sağlık uzmanınıza danışın. Diyetinize yeterli miktarda vitamin ve / veya mineral almadığınızı düşünüyorsanız, bir diyet ekini almayı seçebilirsiniz.

Diyetin Önemi

Demir diyette iki formda bulunur: iyi absorbe edilen heme demiri ve kötü emilen demir dışı demir. Emilebilir (heme) demirin en iyi besin kaynağı, yağsız kırmızı ettir. Tavuk, hindi ve balık da demir kaynağıdır, ancak kırmızı etten daha az içerirler. Hububat, fasulye ve bazı sebzeler, az emilen (şeffaf olmayan) demir içeriyor. Et gibi az miktarda heme demir içeren gıdalarla yenen C vitamini bakımından zengin gıdalar (örneğin narenciye ve taze sebzeler) hububat, baklagiller ve diğer sebzelerden emilen demir dışı demir miktarını artırabilir. Bazı gıdalar (örneğin, süt, yumurta, ıspanak, lif içeren kahve, kahve, çay) gıdalardan emilen zamana bağlı olmayan demir miktarını azaltabilir. Demir kaplarda yemek pişirmek için ek demir ilave edilebilir.

Alerjiler

İhtiyaç duyulan günlük demir miktarı çeşitli şekillerde tanımlanır.

Pediyatrik

Geriyatrik

Gebelik

Demir için miligramdaki normal günlük önerilen alımlar genel olarak aşağıdaki gibi tanımlanır (RDA ve RNI, “elemental” demir olarak anılan gerçek demir miktarı olarak ifade edilir.) Ürün biçimi [demir Fumarat, demir glukonat, demir sülfat] farklı bir mukavemete sahiptir)

Emzirme

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

İlaç etkileşimleri

Bir reçetesiz bir diyet ekini alıyorsanız, etikette dikkatli olunan önlemleri okuyun ve uygulayın. Bu takviyeler için aşağıdakiler düşünülmelidir

Diğer Etkileşimler

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklarda normal günlük önerilen miktarların alınmasıyla ilgili sorunlar bildirilmemiştir. Demir takviyeleri, sağlık bakım uzmanınız tarafından reçete edildiğinde, çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere neden olması beklenmemektedir. Bununla birlikte, talimatları dikkatle izlemek önemlidir çünkü çocuklarda aşırı dozda demir almak özellikle tehlikelidir.

Sodyum ferrik glukonat üzerine yapılan araştırmalar, bu ekin 6 ila 15 yaş arasındaki çocuklarda güvenle kullanılabileceğini göstermiştir. 6 yaşından küçük hastalarda sodyum ferrik glukonatın güvenilirliği belirlenmemiştir.

Yaşlı erişkinlerde normal günlük önerilen miktarların alınmasıyla ilgili sorunlar bildirilmemiştir. Yaşlılar bazen demirleri daha genç yetişkin kadar kolay emmezler ve daha büyük bir doza ihtiyaç duyabilirler. Demir takviyesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, önce sağlık uzmanınıza danışın. Bir demir takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını ve ne kadar almanız gerektiğini yalnızca sağlık uzmanınız karar verebilir.

Hamileliğiniz sırasında yeterli miktarda vitamin ve mineral aldıysanız ve hamilelik boyunca doğru miktarda vitamin ve mineral almaya devam etmek özellikle önemlidir. Sağlıklı fetüs büyümesi ve gelişimi, anneden fetiye düzenli besin arzına bağlıdır. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca, uygun bir diyet genellikle yeterli miktarda demir sağlar. Bununla birlikte, son 6 ay boyunca, gelişmekte olan bebeğin artmış ihtiyaçlarını karşılamak için, bir demir takviyesi sağlık uzmanınız tarafından tavsiye edilebilir.

Bununla birlikte, gebelikte büyük miktarlarda bir diyet takviyesi almak anne ve / veya cenin için zararlı olabilir ve kaçınılmalıdır.

Bebeğinize düzgün bir şekilde yetiştirilmesi gereken vitamin ve mineralleri alabilmeniz için doğru miktarda vitamin ve mineral almanız özellikle önemlidir. Demir normalde anne sütüne küçük miktarlarda bulunur. Bir sağlık uzmanının reçete ettiği zaman, demir preparatlarının emzirme döneminde sorunlara neden olduğu bilinmiyor. Bununla birlikte emziren annelerin, demir takviyeleri veya diğer ilaçları almadan önce sağlık uzmanlarıyla görüşmeleri önerilir. Anne sütü ile beslenirken büyük miktarlarda bir diyet takviyesi almak anneye ve / veya bebeğe zararlı olabilir ve kaçınılmalıdır.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu besin takviyelerini kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki diyet takviyelerini aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Dozlama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki diyet takviyelerinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu besin takviyesini kullanmaya başladıktan sonra, demirden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenmek için sağlık uzmanınıza geri dönmeye devam edin. Bunun için bazı kan testleri gerekebilir.

Demir, yemekten yaklaşık 1 saat önce veya 2 saat sonra su veya meyve suyu (yetişkinler: tam cam veya 8 ons; çocuk: ½ cam veya 4 ons) ile boş bir karnında alındığında emilir. Bununla birlikte, mide rahatsızlığı olasılığını azaltmak için, demir yiyecekle veya yemeklerden hemen sonra alınabilir.

Demir takviyelerinin güvenli ve etkili bir şekilde kullanılması için

Demir takviyesi sıvı formları diş lekelenme eğilimindedir. Bu lekeleri önlemek, azaltmak veya kaldırmak için

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacı bir doz özlediyseniz, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Demir belirli gıdalarla birleştiğinde, değerinin çoğunu kaybedebilir. Ütüyü kullanıyorsanız, aşağıdaki gıdalardan kaçınılmalıdır ya da yalnızca çok az miktarlarda, demir almadan önce ya da 2 saat sonra en az 1 saat süreyle alınmalıdır

Demir takviyeleri ve antasidler veya kalsiyum takviyeleri aynı anda almayın. Bu ilaçların veya besin takviyelerinin tümünden fayda sağlamak için, bu 2 ürünün boşluk dozlarını 1 ila 2 saat aralıklarla ayırmak en iyisidir.

Eğer reçete olmadan demir takviyeleri kullanıyorsanız

Uzun etkili ya da kaplamalı demir tablet kullanıyorsanız ve dışkılarınız siyah hale gelmemişse, sağlık uzmanınıza danışın. Tabletler midenizde düzgün şekilde parçalanamıyor olabilir ve yeterli miktarda demir alamıyor olabilirsiniz.

Demir preparatlarını çocukların erişiminden uzak tutmak önemlidir. Bir doktora, zehirli kontrol merkezine veya acil servise başvurduğunda demir aşırı dozda acil durumlarda acil bir durumda alınacak 1 çay bardağı ipecac şurubu evde bulundurun.

Sizi ya da başkasının aşırı bir demir tıbbı almış olduğunu düşünüyorsanız

Demir aşırı dozun erken belirtileri 60 dakika veya daha fazla sürebilir. İşaretlerin gelmesini beklerken acil servise gitmeyi erteleme.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Kayıp doz

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Depolama

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.