Demir eksikliği anemi hastalığı

Demir eksikliği anemi, kanın yeterli sağlıklı kırmızı kan hücrelerinden yoksun olduğu yaygın bir anemi türüdür. Kırmızı kan hücreleri vücudun dokularına oksijen taşırlar.

Adından da anlaşılacağı üzere, demir eksikliği anemi yetersiz demir kaynaklanmaktadır. Yeterli demir olmazsa, vücudunuz kırmızı kan hücrelerinde yeterli miktarda oksijen taşıyabilen bir madde üretemez (hemoglobin). Sonuç olarak, demir eksikliği anemi sizi yorgun ve nefes darlığı nedeniyle bırakabilir.

Belirtiler

Demir eksikliği anemisini genellikle demir takviyesi ile düzeltebilirsiniz. Bazen demir eksikliği anemisi için ilave testler veya tedaviler gereklidir, özellikle doktorunuz iç kanamadan şüpheleniyorsanız.

Aşırı yorgunluk; Soluk cilt; Zayıflık; Nefes darlığı; Göğüs ağrısı; Sık infeksiyonlar; Baş ağrısı; Baş dönmesi veya başın çarpması; Soğuk eller ve ayaklar; Dilinizin iltihaplanma ya da acısı; Kırılgan tırnaklar; Hızlı kalp atışı; Buz, kir veya nişasta gibi besleyici olmayan maddeler için alışılmadık istek; Özellikle demir eksikliği anemisi olan bebeklerde ve çocuklarda iştah azalması; Bacaklarında rahatsız edici bir karınkanlık veya sürünme hissi (huzursuz bacaklar sendromu)

Başlangıçta, demir eksikliği anemisi o kadar hafif olabilir ki fark edilmeyecektir. Fakat vücut demirden daha fazla eksiklik kazanır ve anemi kötüleşir, belirtiler ve semptomlar şiddetlenir.

Demir eksikliği anemisi belirtileri şunları içerebilir:

Eğer siz veya çocuğunuz demir eksikliği anemisi olduğunu düşündüren belirtiler geliştirirse, doktorunuza danışın. Demir eksikliği anemi kendiliğinden teşhis veya tedavi etmek için bir şey değildir. Tek başına demir takviyeleri almak yerine doktorunuza danışın. Vücudun demirle aşırı yüklenmesi tehlikeli olabilir, çünkü fazla demir birikimi karaciğere zarar verebilir ve diğer komplikasyonlara neden olabilir.

Kan kaybı. Kan, kırmızı kan hücrelerinde demir içeriyor. Yani kan kaybedersen, biraz demirini kaybedersin. Ağır dönemli kadınlar menstrüasyon sırasında kan kaybedikleri için demir eksikliği anemisi riskinde. Vücuttaki yavaş, kronik kan kaybı – peptik ülser, hiatal herni, kolon polipi veya kolorektal kanser gibi – demir eksikliği anemisine neden olabilir. Gastrointestinal kanamalar, reçetesiz satılan ağrı kesicilerden, özellikle de aspirin’den düzenli olarak kullanıldığında ortaya çıkabilir .; Diyetinizde demir eksikliği. Vücudunuz düzenli olarak yediğiniz gıdalardan demir alır. Çok az demir tüketirseniz, zamanla vücudunuz demir eksikleşebilir. Demir açısından zengin gıdalara örnek olarak et, yumurta, yapraklı yeşil sebzeler ve demir destekli gıdalar sayılabilir. Büyüme ve gelişimin doğru bir şekilde gerçekleşmesi için, bebekler ve çocukların beslenme yöntemlerinden de demir almaları gerekir .; Demiri absorbe edememe. Gıdalardaki demir, ince bağırsağınızdaki kan dolaşımına emilir. Bağırsağınızın sindirilmiş gıdalardaki besin maddelerini emme yeteneğini etkileyen çölyak hastalığı gibi bağırsak hastalığı, demir eksikliği anemisine neden olabilir. İnce bağırsağınızın bir kısmı atlanır veya ameliyatla çıkarılırsa, demir ve diğer besin maddelerini emme yeteneğiniz etkilenebilir .; Gebelik. Demir takviyesi olmaksızın, demir eksikliği anemi çoğu gebe kadında görülür, çünkü demir depolarında artan kan hacmine hizmet edilmesi ve büyüyen fetus için bir hemoglobin kaynağı olması gerekir.

Demir eksikliği anemisi, vücudunuzda hemoglobin üretmek için yeterli miktarda demir olmadığında ortaya çıkar. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin kana kırmızı rengini veren ve kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun her yerine oksijenli kan götürmesini sağlayan kısmıdır. Yeterli miktarda demir tüketmiyorsanız veya fazla miktarda demir kaybediyorsanız, vücudunuz yeterli miktarda hemoglobin üretemez ve sonunda demir eksikliği anemisi gelişecektir.

Kadınlar. Menstruasyon sırasında kadınlar kan kaybederler, genel olarak kadınlar demir eksikliği anemisi riskini artırır .; Bebekler ve çocuklar. Bebekler, özellikle doğum ağırlığı düşük olan veya erken doğanlar, anne sütü veya formülünden yeterli miktarda demir alamayan kişiler demir eksikliği riski altında olabilir. Çocukların büyüme atakları sırasında ekstra demir gerekir. Çocuğunuz sağlıklı, çeşitli bir diyet yemiyorsa, anemi riski altında olabilir .; Vejetaryenler. Et yemeyen insanlar, demirden zengin yiyecekleri yemedikleri takdirde, demir eksikliği anemisi riskini arttırabilirler .; Sık kan bağışçısı. Kan bağışında demir depoları tükenebileceğinden rutin kan bağışı yapan kişilerin demir eksikliği anemisi riski artabilir. Kan bağışı ile ilişkili düşük hemoglobin, demirden zengin gıdalar tüketerek giderilen geçici bir sorundur. Düşük hemoglobin yüzünden kan bağışı yapamadığınızı söylediyseniz, endişelenmeniz gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Sebepler

Demir eksikliği anemisinin nedenleri arasında

Bu grup insanların demir eksikliği anemisi riski artabilir

Hafif demir eksikliği anemisi genellikle komplikasyonlara neden olmaz. Bununla birlikte, tedavi edilmediğinde, demir eksikliği anemisi ciddi hale gelebilir ve aşağıdaki sorunlar da dahil olmak üzere sağlık problemlerine neden olabilir

Sizi endişelendiren herhangi bir bulgu ve belirtiniz varsa doktorunuzla randevu alın. Demir eksikliği anemisi tanısı alırsanız, gastrointestinal sisteminizi incelemek için yapılan testler de dahil olmak üzere kan kaybı kaynağı aramak için testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı bilgiler ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Risk faktörleri

Doktorunuzla olan zamanınız sınırlıdır, bu nedenle bir soru listesi hazırlamak, zamanınızı birlikte değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Demir eksikliği anemisi için, doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular

Kalp sorunları. Demir eksikliği anemisi hızlı veya düzensiz bir kalp atışına neden olabilir. Anemik olduğunuzda kanınızdaki oksijenin eksikliğini telafi etmek için kalbin daha fazla kan pompası yapması gerekir. Bu, kalp ya da kalp yetmezliğinin büyümesine neden olabilir .; Gebelikte sorunlar. Hamilelerdeki ciddi demir eksikliği anemisi prematüre doğumlara ve düşük doğum ağırlıklı bebeklere bağlıdır. Ancak doğum öncesi bakımın bir parçası olarak demir takviyesi alan hamile kadınlarda durum önlenebilir. Büyüme sorunları. Bebekler ve çocuklarda şiddetli demir eksikliği anemiye ve büyümenin ve gelişmenin gecikmesine neden olabilir. Ek olarak demir eksikliği anemisi, enfeksiyonlara duyarlılığın artması ile ilişkilidir.

Komplikasyonlar

Doktorunuza sormak için hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında tereddüt etmeyin.

Randevu planlamanızın nedeni ile ilgisiz görünse bile, yaşadığınız belirtileri not edin .; Yakınlardaki yaşam değişiklikleri veya büyük stres gibi şeyler de dahil olmak üzere önemli kişisel bilgileri not alın .; Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin veya takviyelerin listesini yapın .; Doktorunuza sormak için bir liste yazın.

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Belirtilerim için olası diğer nedenler var mı? Durumum muhtemelen geçici mi yoksa uzun süreli mi? Hangi tedaviyi önerirsiniz ?; Önerdiğiniz birincil yaklaşıma alternatifler var mı ?; Başka bir sağlık durumum var. Bu koşulları nasıl en iyi şekilde yönetebilirim ?; Takip etmem gereken herhangi bir diyet kısıtlaması var mı ?;; Benimle alabileceğim herhangi bir broşür veya basılı materyal var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Demir eksikliği anemisini teşhis etmek için doktorunuz, aramak için testler yapabilir

Kan çalışmalarınız demir eksikliği anemisini gösteriyorsa, doktorunuz altta yatan bir nedeni belirlemek için ek testler isteyebilir, örneğin

Belirtileri ne zaman hissetmeye başladın? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştiren herhangi bir şey var mı ?; Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir? Hemoroit veya burun kanamalarından kaynaklanan ağır periyotlar gibi sıradışı kanamayı fark ettiniz mi? Vejeteryan mısın?; Son zamanlarda bir kereden fazla kan bağıştınız mı?

Demir takviyesi ile deneme süresi dolduktan sonra doktorunuz bu testleri veya diğer testleri emredebilir.

Kırmızı kan hücresi boyutu ve rengi. Demir eksikliği anemisinde, kırmızı kan hücreleri normalden daha küçük ve daha renklidir. Hematokrit. Bu, kan hacminin, kırmızı kan hücreleri tarafından oluşturulan yüzdesidir. Normal seviyeler yetişkin kadınlar için genellikle yüzde 34.9 ila 44.5 arasında ve yetişkin erkekler için yüzde 38.8 ila 50 arasında. Bu değerler yaşınıza bağlı olarak değişebilir .; Hemoglobin. Normalden düşük hemoglobin seviyeleri anemiyi gösterir. Normal hemoglobin menzili genellikle erkekler için 13.5 ila 17.5 gram (g) hemoglobin / dL, kadınlar için 12.0 ila 15.5 g / dL olarak tanımlanır. Çocuklar için normal aralıklar, çocuğun yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak değişir .; Ferritin. Bu protein vücudunuzda demir depolamaya yardımcı olur ve düşük seviyede ferritin genellikle düşük düzeyde depolanmış demir olduğunu gösterir.

Demir eksikliği anemisini tedavi etmek için doktorunuz size demir takviyeleri yaptırmanızı tavsiye edebilir. Doktorunuz, gerekirse, demir eksikliğinizin altında yatan nedeni de tedavi edecektir.

Doktorunuz vücudundaki demir depolarını yenilemek için tezgah üstü demir tabletlerini önerebilir. Doktorunuz size doğru dozu bildirir. Demir, bebekler ve çocuklar için sıvı formda da bulunur. Vücudunuzun tabletlerdeki demirleri emme şansını artırmak için, size talimat verilebilir.

Endoskopi. Doktorlar sık ​​sık bir hiatal herni, bir ülser veya endoskopi yardımıyla karnın kanaması olduğunu denetler. Bu prosedürde, bir video kamera ile donatılmış ince, ışıklı bir tüp boğazınıza mideye geçirilir. Bu, doktorunuzun özofagusunuzu – ağzınızdan karnınızdan geçen tüpü – ve kanamanızın kaynağını aramak için midenizde görmesini sağlar; Kolonoskopi. Düşük bağırsak kaynaklı kanamalara maruz kalmamak için, doktorunuz kolonoskopi denilen bir prosedür önerebilir. Bir video kamera ile donatılmış ince, esnek bir tüp rektuma yerleştirilir ve kolona yönlendirilir. Bu test sırasında genellikle sakinleştirilirsiniz. Bir kolonoskopi, doktorunuzun iç kanamayı aramak için kolonunuzun veya rektumun bir kısmını veya tamamını görüntülemenizi sağlar .; Ultrason. Kadınlarda ayrıca menstrüel kanamanın nedenini araştırmak için rahim miyomları gibi pelvik ultrason da olabilir.

Testler ve teşhis

Demir takviyeleri kabızlığa neden olabilir, bu nedenle doktorunuz bir dışkı yumuşatıcısı önerebilir. Demir, dışkılarını siyahlaştırabilir; bu da zararsız bir yan etki.

Boş bir karnında demir tabletleri alın. Mümkünse, mideniz boşaldığında demir tabletlerini alın. Bununla birlikte, demir tabletleri midenizi üzebilir, demir tabletlerinizi yemeklerle birlikte almanız gerekebilir .; Demiri antasitlerle birlikte almayınız. Hemen mide yanması semptomlarını hafifleten ilaçlar demir emilimini etkileyebilir. Antasitler almadan iki saat önce veya dört saat sonra demir al .; Demir tabletleri C vitamini alırlar. C vitamini demir emilimini artırır. Doktorunuz demir tabletlerini bir bardak portakal suyu veya C vitamini takviyesi almayı önerebilir.

Demir eksikliği bir gecede düzeltilemez. Demir rezervlerini doldurmak için demir takviyelerini birkaç ay veya daha uzun süre almanız gerekebilir. Genel olarak, bir hafta kadar süren tedaviden sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Demir seviyenizi ölçmek için kanınızın tekrar kontrol edilmesini istiyorsanız doktorunuza danışın. Demir rezervlerinin doldurulduğundan emin olmak için muhtemelen bir buçuk yıldır demir takviyeleri almalısınız.

Demir takviyeleri kan-demir seviyenizi arttırmazsa, muhtemelen anemi kanama kaynağı veya doktorunuzun araştırması ve tedavisi gereken bir demir emme probleminden kaynaklanmaktadır. Nedenine bağlı olarak, demir eksikliği anemi tedavisi dahil olabilir

Tedaviler ve İlaçlar

Demir eksikliği anemisi şiddetli ise intravenöz olarak verilen demir gerekebilir veya demir ve hemoglobin hızla değiştirmenize yardımcı olması için kan transfüzyonuna ihtiyacınız olabilir.

Demir açısından zengin gıdalar seçerek demir eksikliği anemisi riskinizi azaltabilirsiniz.

Ağız kontraseptifleri gibi ağır menstrual akışı hafifleten ilaçlar; Peptik ülser tedavisinde antibiyotikler ve diğer ilaçlar; Kanama yapan bir polip, bir tümör veya bir fibroidin çıkarılması için ameliyat

Önleme

Demir bakımından zengin gıdalar

Demir eksikliği anemisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Vücudunuz diğer kaynaklardakinden daha fazla eti etten emer. Et yemeyi seçerseniz, demirden zengin, bitki temelli gıdaların alımını, eti yiyen bir kişiyle aynı miktarda demir absorbe etmek için arttırmanız gerekebilir.

Vücudunuzun yüksek demir gıdalarla beslenmesinin yanında aynı zamanda C vitamini bakımından zengin narenciye suyu veya diğer gıdaları tüketerek demir emilimini artırabilirsiniz. Portakal suyu gibi turunçgil suları içindeki C vitamini vücudunuzun diyet demirini daha iyi emmesine yardımcı olur.

C vitamini ayrıca

Bebeklerdeki demir eksikliği anemisini önlemek için bebeğinizin sütünü veya demir takviyeli formülünü ilk yıl için kullanın. İnek sütü bebekler için iyi bir demir kaynağı değildir ve 1 yaşın altındaki bebekler için önerilmez. Altı aydan altı aya kadar, demir emilimini artırmak için bebeğinizin demir ile güçlendirilmiş hububatlarını veya püre haline getirilmiş etleri günde en az iki kez beslemeye başlayın. Bir yıl sonra, çocukların günde 24 onsun üzerinde süt içmemesine dikkat edin. Demir açısından zengindir olanlar da dahil olmak üzere diğer gıdaların yerini çok fazla süt alır.

Demir eksikliği anemisi hakkında daha fazlası

1

)

Kırmızı et; Domuz; Kanatlı hayvan; Deniz ürünleri; Fasulyeler; Koyu yeşil yapraklı sebzeler, örneğin ıspanak; Kuru meyve, kuru üzüm ve kayısı gibi; Demirle kuvvetlendirilmiş hububat, ekmek ve makarnalar; Bezelye

Brokoli; Greyfurt; Kivi; Yapraklı yeşiller; Kavunlar; Portakal; Biberler; Çilekler; Mandalina; Domates