Damar içi ipilimumab

İpilimumab, herhangi bir organ sistemini içerebilir ve tedavide veya tedaviden sonra haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilen T hücre aktivasyonu ve proliferasyonuna bağlı olarak ciddi ve ölümcül immün aracılı advers reaksiyonlarla sonuçlanabilir. En sık görülen reaksiyonlar enterokolit, hepatit, dermatit (toksik epidermal nekroliz dahil), nöropati ve endokrinopatidür. Hastaları şiddetli reaksiyonların belirtileri / belirtileri açısından değerlendirin ve başlangıçta ve her dozdan önce klinik kimyasalları (örn., Karaciğer fonksiyon testleri, tiroid fonksiyon testleri) değerlendirin. İlerideki immün aracılı reaksiyonlar için ipilimumab’ı kesintiye uğratın ve sistemik yüksek doz kortikosteroid tedavisi başlatın.

Ipilimumab için kullanır

Terapötik Sınıf: Antineoplastik Ajan

Farmakolojik Sınıf: Monoklonal Antikor

Ipilimumab, yalnızca doktorunuz tarafından doğrudan veya dolaylı olarak uygulanır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Ipilimumab için, aşağıdakiler düşünülmelidir

İpilimumab’a veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın ipilimumab enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda ipilimumab enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Ipilimumab’ı kullanmadan önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı ipilimumab’ın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı size ipilimumab verecektir. Ipilimumab, damarlarınızda bir iğne ile verilir. Yavaş verilmelidir, bu nedenle iğne en az 90 dakika yerde kalır.

Ipilimumab genellikle her 3 haftada toplam 4 doz verilir. Doktorunuz, ipilimumab aldığınız sıklığı veya infüzyonun ne kadar süreceğini ayarlayabilir.

Ipilimumab Medication Guide ile birlikte gelir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Ipilimumab’ın sabit bir programda verilmesi gerekir. Bir dozu kaçırırsanız veya ilacınızı kullanmayı unuttuysanız, talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

İpilimumab’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

İpilimumab ile birlikte kolit (bağırsak iltihabı) oluşabilir. Karın ağrısı veya hassasiyeti, sulu veya kanlı ishal veya ilacı aldıktan sonra ateş varsa hemen doktorunuza bildirin.

Soluk dışkı, koyu renkli idrar, iştah kaybı, mide bulantısı, alışılmadık yorgunluk ya da zayıflık ya da sarı gözler ya da cilt; üst mide ağrısı ya da hassasiyetiniz varsa derhal doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

İpilimumab ile ciddi cilt reaksiyonları ortaya çıkabilir. Kabarcıklanma, cilt soyma veya cildin gevşemesi, deride kırmızı cilt lezyonları, şiddetli sivilce veya deri döküntüsü, derideki yara veya ülserler veya ipilimumab aldığınızda ateş veya titreme varsa derhal doktorunuza danışın.

Kolların veya bacaklarda olağandışı güçsüzlük yaşıyorsanız veya kollarda, ellerde, bacaklarda ya da ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma ya da ağrılı bir hisse neden olup olmadığını doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir kas ve sinir belirtileri olabilir.

İpilimumab alırken adrenal, hipofiz veya tiroit bezleri (hormon bezleri) ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Devam eden veya olağandışı baş ağrısı yaşarsanız, ruh hali veya davranış değişiklikleri (örn., Huzursuz veya unutkan gibi), baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma, alışılmadık durgunluk veya ağırlık artışına başlasanız doktorunuza bildirin.

Bulantı görme, okumada güçlük, göz ağrısı veya görüş değişikliği meydana gelirse ipilimumab alıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Ipilimumab’ın doğru kullanılması

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Melanom, Metastatik Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, Yervoy, ipilimumab, Mekinist, vemurafenib, dabrafenib, Zelboraf, PegIntron, trametinib

Melanom Opdivo, nivolumab, Keytruda, pembrolizumab, dacarbazin, Yervoy, ipilimumab, interferon alfa-2b, PegIntron, aldesleukin, Intron A, Sylatron

Ipilimumab kullanılırken alınması gereken önlemler

Ipilimumab Yan Etkiler

Ipilimumab