Bulaşıcı mononükleoz rehberi – nedenler, belirtiler ve tedavi seçenekleri

Bu ne?

Bulaşıcı mononükleoz viral enfeksiyonun yol açtığı bir hastalıktır. Genellikle mononükleoz veya “mono” denir. Mononükleoz sıklıkla Epstein-Barr virüsünden kaynaklanır. Bazı durumlarda, diğer virüslerden kaynaklanır .; Mononükleoz “öpüşme hastalığı” lakaplı. Bunun nedeni, öpüşme sırasında Epstein-Barr virüsünün yaygın olarak bulaşmasıdır. Bununla birlikte hapşırmalar ve öksürükler virüsü bulaştırabilir .; Bir kişiye Epstein-Barr virüsü bulaştıktan sonra, virüs hayatının geri kalanında o kişinin bedeninde kalır. Mononükleoz genellikle bir kişiye önce Epstein-Barr virüsü bulaştığında görülür. Ancak Epstein-Barr virüsü ile enfeksiyon her zaman mononükleoza neden olmaz. Sık sık hafif bir hastalığa veya hiç hastalığa neden olmaz .; Belirtiler; Mononükleozun ilk belirtileri tipik olarak; Ateş; Baş ağrısı; Kas ağrıları; Alışılmadık yorgunluk, örneğin günlük 12 ila 16 saatlik uyku ihtiyacı

Belirtiler

Mononükleozun ilk belirtileri tipik olarak; Ateş; Baş ağrısı; Kas ağrıları; Alışılmadık yorgunluk, örneğin günlük 12 ila 16 saatlik uyku ihtiyacı

Teşhis

Doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve mevcut semptomlarınız hakkında soru soracaktır. Mononükleoz veya mono benzeri semptomları olan herkese yeni maruz kalma hakkında bilmek isteyecektir.

Ne kadar sürer?

Semptomlar genellikle hastalığın ilk iki ila dört hafta boyunca yoğunlaşır. Ancak bazı belirtiler, özellikle yorgunluk, birkaç ay veya daha uzun sürebilir.

Bu sağlık durumunu nasıl önleyebilirim?

Bu hastalık akut evrede en bulaşıcıdır. Bu, etkilenen kişinin hâlâ bir ateşi olduğunda.

Bu sağlık durumu nasıl tedavi edilir?

Mononükleoz için tıbbi bir tedavi mevcut değildir. Genellikle kendiliğinden kaybolur.

Ne zaman doktora gitmelisin

Mononükleoz belirtileri geliştirirseniz doktorunuzu arayın.

Prognoz

Mononükleozlu hastaların çoğu tamamen düzelir. Hastalıklı bazı kişiler strep boğazını geliştirir. Bu, antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bakteri enfeksiyonudur.