Bronşektaziyle yaşamak

Bronşiektazinin erken tanı ve tedavisi akciğerlerinizde daha fazla hasar oluşmasını önleyebilir. Bronşiektazisi olan insanlar devam eden bir bakıma sahip olmalı ve sağlıklı bir yaşam tarzı izlemeye çalışmalıdır.

Bronşektaziniz varsa, yaşam kalitenizi nasıl artıracağınızı öğrenmek için doktorunuzla yakın bir çalışma yapın. Bu, bronşektazi ve varsa temel koşullar hakkında olabildiğince öğrenmeyi içerir.

Akciğer enfeksiyonlarından kaçınmak için adım atın. Doktorunuza grip ve pnömoni aşıları almayı isteyin. Virüs ve bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmak için ellerinizi sık sık yıkayın.

Devam Eden Bakım

Sağlıklı bir yaşam tarzını takiben genel sağlık ve esenlik için önemlidir. Örneğin, eğer sigara içiyorsanız, bırakmayı deneyin. Sigara, ciğerleriniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki neredeyse her organa zarar verir.

Sağlıklı yaşam tarzı

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek programlar ve ürünler hakkında doktorunuzla konuşun. Ayrıca, ikinci el sigara içmemeye çalışın.

Kendi başınıza sigarayı bırakmada sorun yaşıyorsanız bir destek grubuna katılmayı düşünün. Birçok hastane, işyeri ve toplum grubu, sigarayı bırakmak için dersler vermektedir.

Sigarayı bırakma hakkında daha fazla bilgi için Sağlık Konuları Sigara ve Kalbin Metniniz ve “Sağlıklı Kalbinize Yönelik Kılavuzunuz” web sitesine gidin. Bu kaynaklar kalp sağlığına odaklanmasına rağmen sigara içmeyi bırakma konusunda genel bilgi içermektedir.

Solunum yollarınızı toksik dumanlar, gazlar ve diğer zararlı maddelerden kaçınarak da koruyabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı bir diyet izlemeyi de içerir. Sağlıklı bir diyet çeşitli sebze ve meyveleri içerir. Aynı zamanda yağsız etler, deri olmayan kümes hayvanları, deniz ürünleri, işlenmiş soya ürünleri, fındık, tohum, fasulye ve bezelye gibi tam tahıllar, yağsız veya az yağlı süt ürünleri ve protein gıdaları içerir.

Sağlıklı bir diyet, sodyum (tuz), şekerler, katı yağlar ve rafine edilmiş tahıllar açısından düşüktür. Katı yağlar doymuş yağ ve trans yağ asitleridir. Rafine taneler tam tahılların işlenmesinden gelir, bu da besin maddelerinin kaybına (örneğin diyet lifi) neden olur.

Sulu kalma da önemlidir. Bol miktarda sıvı, özellikle de su içmek, havayolu mukusunun kalınlaşması ve yapışmasını önlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı bir diyet izlemeyle ilgili daha fazla bilgi için NHLBI’nin “Kan Basıncınızı DASH ile Düşürme Rehberiniz” e ve ABD Tarım Bakanlığı’nın ChooseMyPlate Web sitesine gidin. Her iki kaynak da sağlıklı beslenme hakkında genel bilgi verir.

Elinizden geldiğince fiziksel olarak aktif olmaya çalışın. Yürüyüş ve yüzme gibi fiziksel aktivite mukus gevşetmeye yardımcı olabilir. Sizin için hangi tür ve etkinlik miktarlarının bulunduğunu doktorunuza sorun.

Kronik akciğer hastalığı olan insanlar depresyon, kaygı ve diğer duygusal sorunlara daha yatkındır. Sağlık ekibinizle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşun. Profesyonel bir danışmanla konuşmak da yardımcı olabilir. Eğer çok depresyorsanız, doktorunuz yaşam kalitenizi artırabilecek ilaçlar veya diğer tedavileri önerebilir.

Bir hasta destek grubuna katılmak, bronşektaziyle yaşamaya uyum sağlamanıza yardımcı olabilir. Aynı semptomları olan diğer kişilerin onlarla nasıl baş ettiğini görebilirsiniz. Yerel destek grupları hakkında doktorunuzla konuşun veya bir bölge tıbbı merkeziyle kontrole geçin.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan gelen destek de stres ve kaygıdan kurtarmaya yardımcı olabilir. Sevdiklerinize nasıl hissettiğinizi ve size yardımcı olması için ne yapabileceklerini bilmelerini sağlayın.

Duygusal destek