Botulizm için tedavileri geliştirme

Tufts Üniversitesi ve Thomas Jefferson Üniversitesi’nden araştırmacılar, nadir fakat ciddi bir felçli hastalık olan botulizmi tedavi etmek ve önlemek için gelişmiş bir yol bulmak için yola çıktılar. Botulism, Clostridium botulinum adı verilen bir bakteri tarafından üretilen botulinum nörotoksinleri (BoNTs) tarafından meydana getirilir. Her tür botulizm, fasiyale yol açar ve genellikle yüz kasları ile başlar ve bacaklara doğru yayılır. Şiddetli formlarda, solunum kaslarının felce uğrar ve solunum yetmezliğine neden olur.

Gıda kaynaklı botulizm, bağırsak botulizmi (bağırsakta bakteri çoğalması) ve yaralı botulizm (yaranın bakteri tarafından bulaşması) olmak üzere üç temel botulizm türü vardır. Madde semptomlar şiddetlenmeden önce uygulandıysa, her biri antitoksinlerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Tedavi genellikle büyük hayvanlara BoNT’lerin inaktive bir formu ile bağışıklık kazandırarak üretilir ve bu da hayvanın vücudunu hastalığa karşı kendini savunmak için antitoksin üretmeye yönlendirir. Antitoksinleri insanlar için kullanışlı bir şekle getirme işlemi pahalı bir görevdir ve ürünün raf ömrü sınırlıdır.

Farelerdeki yeni bir antitoksin stadtını test eden araştırma ekibi, dört farklı küçük antitoksin bağlayıcı ajan havuzunun tek bir antikoru (enfeksiyona karşı savaşan bir protein) yönlendirerek, dört bölgedeki toksine bağlanmasını ve farelerin BoNT’den korunmasını sağladığını keşfetti. Hem de botulizm için geleneksel antitoksin tedavisi. Önemlisi, bu kombinasyon tedavisi üretmek için daha hızlı ve daha ekonomik olur ve stoklanmayı kolaylaştırır.

Ek gelişme ile bu gibi tedaviler diğer toksinlere ve zehirlere maruz kalma gibi diğer hastalıkların tedavisinde de yararlı olabilir.

Sepulveda J, Mukherjee J, Tzipori S, Simpson L, Shoemaker C. Az Antitoksin Bağlayıcı Ajan Havuz Kullanımı ile Elde Edilen Botulinum Nörotoksin Etkin Serum Giderimi. Enfeksiyon ve Bağışıklık. 2010 Şubat; 78 (2): 756-763.